Top 10: Najlepsze polskie kryminały 2018
TOP 10 – najlepsze polskie kryminały 2018 to kolejne subiektywne podsumowanie mijającego roku. Poniżej znajdziecie alfabetyczną listę dziesięciu polskich kryminałów, które zrobiły na nas największe wrażenie. Zgadzacie się z naszym zestawieniem? Jakie tytuły Waszym zdaniem powinny się w nim znaleźć? Dajcie znać w komentarzach!
ZOBACZ TERAZ NAJLEPSZE POLSKIE KRYMINAŁY 2019
Cienie. Wojciech Chmielarz
Twórczość Wojciecha Chmielarza to już pewne zjawisko, które nie dość, że jest nie do podrobienia, to śmiało może wyznaczać nowe kierunki w polskiej powieści kryminalnej. To bez wątpienia czołowy rodzimy autor gatunkowy, który spokojnie może konkurować z pisarzami zagranicznymi. Cienie znakomitą intrygą oraz świetnie poprowadzoną fabułą, tylko to potwierdzają. Brawurowo przedstawiona historia, nakreślona przez pryzmat władzy i wielkich pieniędzy.
Czerwony Pająk. Katarzyna Bonda
Katarzyna Bonda oddała czytelnikom brawurowe zwieńczenie losów Saszy Załuskiej. W Czerwonym Pająku brakuje dynamiki a akcja rozwija się powoli. Niemniej autorka w zamian oferuje świetnie rozpisanych bohaterów, niesamowicie skonstruowaną i enigmatyczną historię oraz ogrom wątków, które wzajemnie się przecinają i oddziałują na siebie, finalnie prowadząc do zaskakującego zakończenia. To też bardzo satysfakcjonujące zwieńczenie całego cyklu.
Definicja Strachu. Michał Wróblewski
Definicja Strachu to głośny debiut na polskim rynku, którego autor, dotychczas dziennikarz i bloger, z niezwykłą sprawnością połączył różne gatunkowe konwencje. Wróblewski świadomie bawi się z czytelnikami, nie dając łatwych fabularnych odpowiedzi, ani nie sugerując jednoznacznie, w jakim kierunku finalnie skręci jego historia. Choć znanych schematów jest tu całe mnóstwo, to jednak mądre ich połączanie i umiejętne wykorzystanie sprawiają, że losy Ethana Nero śledzimy w napięciu licząc na zakończenie pełne fajerwerków. Nie zawiedziecie się tą historią.
Głębia. Marek Świerczek
Głębia jest to jedna z tych historii, w którą czytelnik bez wahania jest w stanie uwierzyć, nawet jeśli w rzeczywistości nie miałaby prawa się wydarzyć. Dzieje się to za sprawą kunsztu autora, który doskonale zanurza tę fabułę w realizmie. Elementy historyczne, wyraziści bohaterowie, zabobonni mieszkańcy, motywy nadprzyrodzone, wątek kryminalny i nieudolne śledztwo prowadzone przez karierowiczów rodzącej się w bólach władzy ludowej. Czego można chcieć więcej? Gratka dla miłośników grozy i kryminału.
Kastor. Wojtek Miłoszewski
Kastor to historia, jakiej szczególnie mi brakowało w ostatnim czasie. To kryminalna, brutalna fabuła osadzona w realiach rodzącej się w bólach Trzeciej Rzeczypospolitej. Bez przerysowań i zbędnego politykowania, jak w przypadku Inwazji. Wciągająca policyjna opowieść, która mogła się wydarzyć naprawdę. Mogła się wydarzyć tylko w Polsce, w tamtych czasach i ówczesnych realiach. Kawał znakomitej rozrywki.
Kręgi. Zbigniew Zborowski
Najnowsza powieść Zbigniewa Zborowskiego to kryminał przede wszystkim intrygująco napisany, stanowiący godną kontynuację Skazy. To gwarancja mrocznej i wciągającej historii. Wyraziści bohaterowie, ciężka, pokręcona intryga i duża dawka realizmu sprawiają, że od lektury ciężko jest się oderwać.