Książkirecenzja książka

Kręgi. Zbigniew Zborowski – recenzja

Kręgi to drugi tom intrygującego kryminalnego cyklu o przygodach byłego policjanta Bartosza Koneckiego, który tym razem wplątuje się w śmiertelnie niebezpieczną intrygę związaną z brutalnymi zabójstwami nastolatek, której początek miał miejsce kilkanaście lat wcześniej. Oczywiście historia wydana, jak tom pierwszy, nakładem wydawnictwa Znak Literanova.

Główny bohater, Bartosz Konecki, po tym jak zostaje wyrzucony z policji, rozpoczyna pracę jako prywatny detektyw. Nie wiedzie się mu zbyt dobrze. Kuracja lekami psychotropowymi też dobrze na niego nie wpływa. Brak zleceń przekłada się na brak pieniędzy. Nic więc dziwnego, że gdy trafia się potencjalny klient z dużą gotówką, bohater podejmuje się zleconego przez niego zadania. Niestety jego policyjna natura nie pozwala mu skupić się tylko na wyznaczonym celu. Zaczyna kopać głębiej w sprawie, co oczywiście nie podoba się jego zleceniodawcy. Konecki szybko trafia na ślad spisku w policji sprzed kilku lat i związanym z tym morderstwem, czym ściąga na siebie i swoich bliskich ogromne niebezpieczeństwo.

Akcja tej historii rozgrywa się na kilku płaszczyznach czasowych i różnych miejscach w Polsce. Autor sprawnie składa z tej układanki przerażającą intrygę, która łączy w sobie wiele wątków. Najważniejszym oczywiście jest śledztwo w sprawie makabrycznej zbrodni sprzed lat, która po długim czasie znajduje swojego naśladowcę. Kolejnym wątkiem jest sprawa przestępczości w samej policji i wątki związane z wykorzystywaniem nieletnich kobiet. Elementy na bardzo mocną fabułę, to trzeba przyznać. Jakby tego było mało, autor całość okrasza życiem prywatnym bohatera, które co rusz staje mu na przeszkodzie.

Całość napisana jest w sposób przykuwający uwagę. Autor nie bawi się w półśrodki, tylko realistycznie przedstawia wszystkie elementy, które składają się na tę pozytywnie pokręconą, brutalną historię. Tajemnica goni tajemnicę, którą skrywają osoby powołane, aby je ujawniać. Ta przewrotność, którą Zborowski zafundował sprawia, że czytelnik wraz z bohaterami coraz głębiej nurza się w bagnie brutalnej przestępczości, a zło zatacza coraz szersze kręgi.

Najnowsza powieść Zbigniewa Zborowskiego jest świetnie napisanym kryminałem i godną kontynuacją Skazy, a zarazem zapowiedzią kolejnej mrocznej i wciągającej historii. Wyraziści bohaterowie, ciężka, pokręcona intryga i mnóstwo realizmu sprawiają, że od lektury ciężko jest się oderwać. Polecam.

Kręgi
Autor: Zbigniew Zborowski
Wydawnictwo: Znak Literanova
Cykl: Bartosz Konecki
Gatunek: kryminał
Data wydania: 5 września 2018

 

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.