hotKryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Definicja Strachu. Michał Wróblewski – recenzja

Definicja Strachu to debiutancki projekt Michała Wróblewskiego, dziennikarza i blogera, który postanowił zawojować świat niesamowitą historią z morderstwem w tle. Jego enigmatyczna i mroczna fabuła wydana została nakładem wydawnictwa Videograf, a intensywna promocja na długo przed premierą przyniosła skutek w postaci kilkunastu tysięcy polubień fanpage’a na Facebooku.

Akcja książki rozpoczyna się niepozornie. Można tu dostrzec wiele świadomych nawiązań do innych powieści, filmów czy seriali. Młody, ale doświadczony dziennikarz, Ethan Nero, dostaje do zbadania sprawę morderstwa dziewczyny sprzed pięciu lat. Niechętny rozgrzebywania zapomnianej sprawy, udaje się na wyspę Dale, gdzie rozpoczyna swoje dochodzenie. Początkowo mieszkańcy są wobec obcego nieufni. Z czasem jednak na światło dzienne wychodzą pewne skrywane tajemnice, które pozwalają inaczej spojrzeć na tragiczne wydarzenie z przeszłości.
Fabuła rozwija się powoli, ale z każdą przeczytaną stroną czytelnik angażuje się coraz mocniej. Bieżące wydarzenia połączone z tragiczną śmiercią dziewczyny intrygują, ale i odrobinę przerażają. Autor nie stawia jednak wszystkiego tylko na tę kartę. Równie ważny co kryminalna zagadka jest sam główny bohater, obarczony skomplikowaną przeszłością. Traumatyczne przeżycie, którego doświadczył, odbija się na jego teraźniejszym życiu i pracy, a dążenie do rozwikłania tajemnicy przesycone jest szaleństwem, które ogarnia głównego bohatera.

Wyrazisty jest też klimat tej historii. Autor całkowicie odbiega od naszego rodzimego podwórka, serwując zarazem mroczne wydarzenia osadzone w realiach wyspiarskiej społeczności. W zasadzie wszyscy się tu znają i w pewien sposób są od siebie uzależnieni. Nie ma tu miejsca na na błękitne morze i złociste plaże. Surowe i zimne otoczenie idealnie współgra z posępnym charakterem mieszkańców, skrywających mroczny sekret z przeszłości.

Definicja Strachu to powieść sprawnie łącząca w sobie różne konwencje. Autor świadomie bawi się z czytelnikami, nie dając łatwych odpowiedzi, ani nie sugerując jednoznacznie, w jakim kierunku finalnie skręci jego historia. Choć znanych schematów jest tu całe mnóstwo, to jednak mądre ich połączanie i umiejętne wykorzystanie sprawiają, że losy Ethana Nero śledzimy w napięciu licząc na zakończenie pełne fajerwerków. Zawodu nie będzie.

Definicja Strachu
Autor: Michał Wróblewski
Wydawnictwo: Videograf
Gatunek: kryminał, thriller
Data wydania: listopad 2018

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.