hotKsiążkirecenzja książka

Katarzyna Puzyńska. Nora – recenzja przedpremierowa

Katarzyna Puzyńska, jedna z najpopularniejszych autorek kryminałów w Polsce powraca ze swoją najnowszą powieścią. Kolejny raz udowadnia, że stereotypowa mazurska sielanka to tylko fikcja, a w pozornie nudnych miejscowościach, można osadzić fabułę ciekawej, pełnej tajemnic i niebezpieczeństwa opowieści.

Akcja powieści Nory rozpoczyna się zaraz po wydarzeniach z Czarnych Narcyzów. Rozwiązanie zagadki śmierci trójki bezdomnych przyniosło ze sobą ogromne konsekwencje dla wielu osób. Bohaterowie, przynajmniej na razie, nie zaznają spokoju. Okazuje się bowiem, że znika pewna nastolatka, która miała romans z ojcem jednego z lipowskich policjantów. Zwyczajne zaginięcie szybko przeradza się w serię morderstw, a te okazują się powiązane z pewnym wypadkiem z przeszłości i osobą tajemniczej Nory. Jakby tego było mało w sprawę ponownie zamieszani są ludzie ze stanowiskami i pieniędzmi.

Przyznać trzeba, że autorka kolejny raz serwuje swoim czytelnikom bardzo misternie utkaną fabułę, pełną kryminalnych zagadek, tajemnic z przeszłości, lokalnych powiązań i wzajemnych relacji bohaterów, które nie tylko oddziałują na siebie, ale także wpływają na pracę policjantów.  Oczywiście podobnie jak w tomach poprzednich najmocniej zarysowany jest wątek kryminalny i prowadzone śledztwo. Jednym zajmuje się Daniel Podgórski z Emilią Nowakowską i Klementyną Kopp, a drugie nieoficjalne prowadzi Weronika Nowakowska, wraz ze swoim starym chłopakiem, obecnie psychiatrą.

 
Oprócz głównego wątku śledztwa, czytelnicy dowiadują się wielu nowych informacji o relacjach głównych bohaterów, a także kilku ciekawostek z ich przeszłości. Jedną z nich jest znajomość Weroniki i jej byłego chłopaka, z którym rozstała się po traumatycznych przeżyciach. Autorka buduje również współczesne relacje pomiędzy bohaterami, jeszcze mocniej gmatwając to, co i tak było wystarczająco zakręcone. Chodzi oczywiście o trójkąt Emilia – Daniel – Weronika. Każde z nich pragnie czegoś innego, niż otwarcie się do tego przyznaje. Wszyscy mają swoje tajemnice i niewygodne przygody, a łączy ich albo miłość, albo nienawiść.

Pozostaje jeszcze tło społeczne. Autorka powoli odchodzi od typowo wiejskich klimatów, jakie przebijały się w pierwszych tomach. Bohaterowie coraz więcej brylują w miastach, bo automatycznie zakres wydarzeń rozchodzi się coraz szerszym okręgiem. Sielski klimat i zależności wiejskich społeczności schodzą na drugi plan, a na pierwszy wysuwają się duże pieniądze, lokalne sieci powiązań osób nieoficjalnie dzierżących władzę.

Nora to dziewiąty już tom przygód policjantów z Lipowa. Tradycyjnie Katarzyna Puzyńska prezentuje wysoki poziom i oddaje w ręce czytelników misternie utkaną kryminalną intrygę, która swój początek jak zwykle znajduje w tajemnicy z przeszłości. Zaskakujący finał i prowadzące do niego angażujące śledztwo, zarówno dla bohaterów jak i dla czytelnika.

Nora
Autorka: Katarzyna Puzyńska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: kryminał
Data wydania: 17 kwietnia 2018

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/
 
 
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.