Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Pogrzeb na zamówienie – recenzja

Bestsellerowy pisarz New York Times’a, Anthony Horowitz, powraca z kolejną intrygującą książką. W powieści Pogrzeb na zamówienie kreśli klasyczną intrygę kryminalną, tym razem tworząc fikcyjną wersję siebie jako Watsona dla współczesnego Holmesa. Powieść w Polsce ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Pewnego wiosennego poranka w Londynie Diana Cowper, zamożna matka sławnego aktora, wchodzi do zakładu pogrzebowego. Jest tam, aby zaplanować własną usługę pogrzebową. Sześć godzin później zostaje znaleziona martwa, uduszona sznurkiem od zasłony z własnego domu. Wtedy do akcji wkracza diabelsko błyskotliwy ale i mocno ekscentryczny detektyw Daniel Hawthorne. Jego wysokie ego potrzebuje jednak kogoś kto udokumentuje jego życie. Wybór pada Anthony’ego Horowitza.

Wbrew woli Horowitz wkrótce ląduje w centrum historii, nad którą nie może zapanować. Hawthorne jest szorstki, porywczy i denerwujący, ale mimo to jego najnowsze śledztwo z wieloma zwrotami akcji sprawia, że autor nie jest mu wstanie odmówić pomocy. Pisarz i detektyw tworzą niezwykłe partnerstwo. W tym samym czasie szybko staje się jasne, że Hawthorn ukrywa swoje mroczne sekrety, które z czasem będą wychodzić na światło dzienne.

Czytając tę książkę nie można nie zauważyć oczywistego podobieństwa do przygód Sherlocka Holmesa, którego przygody autor miał już przyjemność opisywać. Teraz zmienia się tylko sceneria na współczesną. Reszta pozostaje bez zmian. Hawthorne dzieli się swoimi odkryciami i teoriami z Horowitzem podobnie jak Holmes z Watsonem. W związku z czym, czytelnik otrzymuje tylko małe kęsy informacji, niecierpliwie czekając na rozwiązanie zagadki. Po drodze serwuje oczywiście czytelnikom mnóstwo wskazówek, które dopiero na sam koniec stają się oczywiste.

Pogrzeb na zamówienie to mistrzowska i podchwytliwa tajemnica, która rodzi mnóstwo niespodzianek. Fanów na pewno nie trzeba do tego przekonywać. Domem Jedwabnym i Moriartym autor udowodnił, że jako kontynuator dzieła sir Conon Doyle’a wywiązał się z tego zadania po mistrzowsku. Tym bardziej możemy być pewni, że współczesna wersja tych dwóch bohaterów na pewno jest udana. Z niecierpliwością czekamy na kolejne odsłony przygód Hawthorne’a i Horowitza.

Pogrzeb na zamówienie
Autor: Anthony Horowitz
Cykl: Daniel Hawthorne
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: kryminał
Data wydania: 16 października 2018

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.