Książkirecenzja książka

Co się stało w 1018 roku? – recenzja

Przemysław Urbańczyk to uznany archeolog i mediewista. Jest autorem wielu ciekawych i intrygujących publikacji dotyczących wieków średnich. Jego najnowsza książka wydana nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka skupia się wokół wydarzeń roku 1018. Data ta nie jest być może szczególnie zapadająca w pamięć i prawdopodobnie statystyczny Polak raczej miałby problemy z określeniem konkretnych wydarzeń z nią związanych. Rok ten jednak miał ogromne znaczenie dla przyszłości rodzącego się wtedy państwa polskiego i w kontekście mijającego właśnie tysiąclecia od tamtych wydarzeń warto się pochylić nad znaczeniem tej daty.

Jest to czas, gdy władcą Polski jest Bolesław I Chrobry. Rządzi krajem z rozmachem i twardą ręką, tocząc zacięte bitwy z sąsiadami. Jego rządy nakreślone były próbą zdobycia dominacji w Europie Środkowo-Wschodniej i międzynarodowego uznania w oczach innych władców czy samego papieża. Rok 1018 kończy te starania, oczywiście z sukcesem.

Autor nie skupia się na samych wpływowych wydarzeniach, ale ukazuje jak do nich doszło i jakie były ich skutki. Przedstawia rządy Bolesława I Chrobrego przez pryzmat rodziny, państwa, geopolityki i prowadzonych przez niego wojen. Każdy z tych elementów jest bardzo szczegółowo omówiony, prezentując przede wszystkim ich wpływ na samego Chrobrego jak i na jego politykę w regionie. Poznajemy jego relacje z siostrą, która powróciła ze Skandynawii oraz stosunek do przyrodnich braci, których po objęciu władzy wypędził wraz z ich matką. Nie zabrakło również ukazania jego relacji z dziećmi i traktowania swoich żon.
Publikacja Przemysława Urbańczyka bardzo dokładnie opisuje wydarzenia roku 1018. Pierwsze istotne zajście ma miejsce 30 stycznia, kiedy to pokój w Budziszynie kończy serię wojen polsko-niemieckich. W lutym Chrobry żeni się ponownie, z Odą, córką margrabiego miśnieńskiego Ekkeharda I. W lipcu wyprawia się na Ruś Kijowską, gdzie na tronie ruskim osadził swojego zięcia Świętopełka. W sierpniu zdobywa Kijów, a w drodze powrotnej z Rusi odzyskuje Grody Czerwieńskie.

Rozmach, z jakim tego wszystkiego dokonał sprawił, że mało kto może pochwalić się równie zdumiewającymi podbojami. Za życie zwany był „lwem ryczącym”. Jego ryk unosił się po całej Europie, za sprawą którego młode państwo polskie było na ustach prawie całego kontynentu.

Co się stało w 1018 roku?
Autor: Przemysław Urbańczyk
Wydawnictwo: Zysk
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 1 października 2018

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.