Książkirecenzja czasopismo

Histeria #30 – omówienie numeru

W styczniu światło dzienne ujrzało pierwsze w tym roku, a 30 w ogóle, wydanie Magazynu Histeria dla miłośników grozy i horroru. W numerze tradycyjnie znajdziemy opowiadania młodych zdolnych autorów; część z nich zostało wyłonionych w konkursie z okazji 210. rocznicy poematu Kruk E.A. Poego, do którego nawiązuje całe wydanie.

Pierwszą tegoroczną Histerię otwiera Krótka historia o miłości Mariusza Maru Stańczyka, utrzymane właśnie w duchu Poego. Historia Spencera, który toczy ciężkie boje z głosem w swojej głowie oskarżającym go o wydarzenia związane z jego ciężarną żoną, to ciekawe i zgrabnie napisane opowiadanie. W złowieszcze rejony zabiera nas Agata Poważyńska, która w stylu Poego i Lovecrafta przedstawia przedśmiertne wyznanie ostatniego członka rodu Swayfate, opisującego przekleństwo majątku na Wrzosowym Wzgórzu. Fabularnie dobrze tę opowieść znacie, zmieniają się jedynie realia i bohaterowie, ale trzeba przyznać, że opowiadanie jest dobrze stylizowane.

Dariusz Bednarczyk w Melodii sprzed lat oddaje w nasze ręce krótką opowieść, w której grozy fizycznej jest niewiele, bardziej chodzi o oddanie nastroju i wewnętrznych przeżyć bohaterki, zmagającej się z wyrzutami sumienia, po tym jak zamiast zjawić się na pogrzebie babci, wybrała szkolną dyskotekę. O dręczącym sumieniu, choć już w zupełnie inny sposób, opowiada Henryk Anioł w Może ostatnim, w którym mamy do czynienia z historią epistolarną, wymianą listów między przyjaciółmi, którzy od lat nie mieli z sobą kontaktu. Opowiadanie kończy się twistem, ale raczej przewidywalnym.

Jednym z lepszych tekstów w zbiorze jest O niezwykłym przypadku rośnięcia włosów po śmierci Krzysztofa Rewiuka, którego akcja rozgrywa się gdzieś w XIX wieku i opiera się na zjawisku przedwczesnego chowania zwłok i budzenia się po pogrzebie. Narratorem jest człowiek uczony, który zna racjonalne wyjaśnienie takich zjawisk, jednak spotkany w rodzinnych stronach dawny przyjaciel być może zrewiduje jego pogląd swoją straszliwą opowieścią.
W poprzednim numerze Histerii spodobał mi się Mistrz Łukasza Krukowskiego, ale jego najnowszy tekst, Pan Czapka i jego plan, nieco mniej przypadł mi do gustu. Wprawdzie jest tu wszystko, co trzeba – tajemnica, makabra będąca wynikiem okrutnego widowiska, jest także próba zbudowania głębszych charakterów postaci, ale całość wydała mi się nienaturalna i wymuszona. Pięć kroków do śmierci Dariusza Łubkowskiego raczej horrorem nie jest, bo grozy tu jak na lekarstwo, ale stanowi całkiem niezły thriller oparty na zaskakujących fabularnych zwrotach akcji. Problem w tym, że dla ich zaistnienia należało naciągnąć tę historię do granic, przez co obdarta jest ona zupełnie z wiarygodności, niemniej jest to zgrabna rozrywka.

Klimat szaleństwa i niepokoju wprowadza Kamila Modrzyńska w Strasznej pani z czerwonym szalikiem, której młodziutka bohaterka oprowadza małego przyjaciela po piwnicy, pokazując mu, gdzie może schronić się przed niebezpieczeństwem. To jedno z moich ulubionych opowiadań w tym numerze – autorka trzyma czytelnika w napięciu, buduje grozę niedopowiedzeniami i posępną atmosferą. Brawo.

Należy też pochwalić Annę Wołosiak-Tomaszewską, która w Testamencie. Opowieści gotyckiej, chyba najlepiej poradziła sobie z inspiracją prozą Poego. Bardzo poprawne językowo i rozplanowane w najdrobniejszych szczegółach opowiadanie przedstawia historię młodego Stanleya, który po latach wraca do willi, z którą niegdyś był związany. Po śmierci pana domu, który wcześniej ożenił się z ciotką Stanleya, bohater otrzymuje tajemniczy list od zmarłej, napisany w dniu jej śmierci. Okres spędzony w tym miejscu będzie dla mężczyzny czasem odkrywania przerażających sekretów wujostwa oraz tajemnic, skrywanych przez zakamarki willi.

30. numer Histerii wieńczy opowiadanie Wojciecha Wróbla Wyznania w sprawie Heleny, ale tu muszę przyznać, że bardzo ciężko mi się je czytało z uwagi na męczącą językową stylizację. Akcja opowiadania rozgrywa się w czasach współczesnych, a pierwszoosobowy narrator zwracający się bezpośrednio do czytelnika, pisze jakby żył w XIX wieku, co tworzy w tej fabule ogromny dysonans. Napisane jest to w sposób, w jaki nikt dziś nie mówi.

W środku znalazł się także ciekawy artykuł Olgi Kowalskiej „Poego konfrontacja ze śmiercią?” oraz wspomniany poemat Kruk Poego. Numer bezpłatnie pobierzecie ze strony Histerii TUTAJ.

Histeria 30
Autorzy: Mariusz „Maru” Stańczyk, Agata Poważyńska, Dariusz Bednarczyk, Henryk Anioł, Krzysztof Rewiuk, Łukasz Krukowski, Dariusz Łubkowski, Kamila Modrzyńska, Anna Wołosiak-Tomasszewska, Wojciech Wróbel, E.A. Poe
Gatunek: Czasopismo, Horror
Data premiery: styczeń 2019

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.

Krzysztof Strzelecki

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.