Książkirecenzja książka

Dlaczego Polska Jest Wartością – słów kilka

Czy przynależność do społeczności historyczno-kulturowej ma sens? Czy powinniśmy być dumni z własnej przeszłości? Czy może wręcz odwrotnie – mocno w ostatnim czasie akcentowana pedagogika wstydu, powinna jednak brać górę? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z naszą ojczyzną próbuje nam przedstawić, Andrzej Przyłębski, autor książki Dlaczego Polska jest wartością. Wprowadzenie do hermeneutycznej filozofii polityki, wznowionej niedawno nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Filozofia hermeneutyczna jest trudna do jednoznacznego określenia i opisania. Wokół niej skupia się szeroki i wpływowy nurt myślowy oparty na fundamencie współczesnej filozofii oraz politycznego myślenia widzianego przez pryzmat wartości wspólnoty narodowej i kulturowej. Ma ona szacunek dla dla osiągnięć minionych pokoleń i szeroko pojętej tradycji i w pewien sposób neguje myślenie, że czerpanie wzorców z innych, a omijanie szerokim łukiem własnych korzeni jest czymś pozytywnym.
Autor porusza również sytuację w jakiej znajduje się współczesna Europa. Jednoznacznie określa ją mianem kryzysu i skupia uwagę na przyczynach tego stanu rzeczy. Pokazuje drogę którą powinna podążać Polska, aby uniknąć tej sytuacji. Nie neguje rozwoju społeczeństwa, ale twierdzi, że społeczeństwo nowoczesne powinno z jednej strony cały czas się rozwijać, a równocześnie pielęgnować tradycję i wartości. Otwarcie mówi, że współczesny człowiek, który w pierwszej kolejności wielbi konsumpcję, zabawę i hedonizm nie ma nic wspólnego z europejską tożsamością.

Dlaczego Polska jest wartością to książka trudna i wymagająca od czytelnika mnóstwa uwagi. Przedstawia jednak żywą polityczną filozofię, która z jednej strony prezentuje wiele wartości a z drugiej uzbraja potencjalnego czytelnika w argumenty w wielu współczesnych sporach, nie tylko politycznych.

Dlaczego Polska jest wartością. Wprowadzenie do hermeneutycznej filozofii polityki
Autor: Andrzej Przyłębski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: filozofia
Data wydania: czerwiec 2018

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.