Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Małgorzata Rogala. Cenny Motyw – recenzja

Małgorzata Rogala, która uwagę czytelników przyciągnęła trzymającą w napięciu serią o przygodach Agaty Górskiej i Sławka Tomczyka, powraca z kolejną książką. Tym razem jest to kontynuacja historii prywatnej detektyw, Celiny Stefańskiej. Książka, podobnie jak poprzednie, ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona.

Bohaterka przypadkowo trafia na miejsce brutalnej zbrodni. Na początku nic nie wskazuje na to, że zajmie się tą sprawą. Gdy jednak odkrywa kolejne okoliczności związane ze sprawą, Celina decyduje się ruszyć tropem mordercy. Ofiarą jest młoda narzeczona, która dostała drogocenny pierścionek od swojego ukochanego. Pytanie, które pada już na samym początku śledztwa, to czy on był przyczyną mordu.

Pojawia się również drugi wątek, bezpośrednio dotyczący przeszłości Celiny Stefańskiej. Sprawa związana jest z  morderstwem rodziców pani detektyw, które nie zostało do chwili obecnej wyjaśnione. Dla bohaterki jest to poniekąd sprawa honoru, a nieudolność służb policyjnych sprawia, że jeszcze bardziej jest zmotywowana, aby rozwiązać tę bolesną osobistą sprawę i zamknąć przeszłość raz na zawsze.

Rogala przyzwyczaiła już swoich czytelników do lekkiego stylu. Podobnie jak poprzednie książki, Cenny motyw pochłania się właściwie jednym tchem. Wątek kryminalny przeplata się z  obyczajowym, a całość okraszona jest tajemnicami z przeszłości nie tylko ofiar, ale i głównej bohaterki, co jeszcze mocniej pozwala zaangażować się w jej losy. Wszyscy bohaterowie opatrzeni są prywatnymi problemami lub fobiami. problemy i fobie. Protagonistka nie ma nic wspólnego z heroską, która z łatwością pokonuje wszelkie przeciwności. To kobieta z krwi i kości, która popełnia błędy, ma problemy i sekrety, których nie chciała by upubliczniać.
Cenny motyw to kryminał, który potrafi wciągnąć na kilka godzin. To prosta historia, ale zawierająca te elementy, które pozwalają czerpać frajdę z lektury: wątek kryminalny nakreślony przeszłością, ukazany przez pryzmat osoby, która sama skrywa wiele tajemnic i zmaga się z własnymi demonami. Lekki styl i dobrze poprowadzona opowieść to gwarancja świetnej lektury na letnie dni. 

Cenny Motyw
Autorka: Małgorzata Rogala
Cykl: Celina Stefańska. Tom 2
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał
Data wydania: 5 czerwca 2019

 

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.