komiksrecenzja komiks

Miasto Innych – recenzja komiksu

Miasto Innych to kolejna pozycja, po Frankenstein żyje, żyje! i Potwornej Kolekcji, autorstwa Steve’a Nielsa i Berniego Wrightsona wydana nakładem wydawnictwa Kboom. Album ten skupia się wokół postaci Stasia Bludowskiego, który od urodzenia odczuwa tylko jedną emocję – gniew.

Intensywna wściekłość, która kumuluje się we wnętrzu Bludowskiego, ma jednak swoje ujście. Morduje on nieświadomych niczego ludzi, którzy w jakiś sposób staną mi na drodze. To krwawe „hobby” kultywuje już od najmłodszych lat, gdy w kałuży wody utopił kolegę. Podczas jednej ze swoich „misji” konfrontuje się z ludźmi, którzy jednak nie chcą umrzeć.

Bezlitosny morderca, jest równie zaskoczony co zirytowany tym faktem. Gdy zaczyna drążyć temat, otwarta zostaje przed nim pewna groteskowa tajemnica. Na świecie istnieją nieumarli ludzie, którzy od wieków walczą ze sobą. Przypadkowo wplątuje się w ich konflikt. Przez to musi się nie tylko opowiedzieć po jednej ze stron, ale i zdecydować czy nadal chce być człowiekiem czy jednak Innym.

Historia Bluda jest na swój sposób intrygująca, jednak całkowicie pozbawiona pozytywnych akcentów. Bludowski nie jest klasycznych przykładem antybohatera. To po prostu zło wcielone. Dalej też nie jest lepiej. Nie ma tu żadnej pozytywnej postaci. Każdy walczy o swoje wszelkimi sposobami. Krew, flaki, urwane kończyny to tylko fragment całości, w której klasyczne potwory literatury konfrontują się ze sobą. Wszystko zaś utrzymane w konwencji mocnego horroru i klimacie wyrazistej grozy.

W ten klimat poza historią w pisuje się również grafika. Obrazy autorstwa Bernie Wrightsona i pokolorowane przez Jose Villarrubie robią bardzo dobre wrażenie. Gotycka groza wylewa się z każdego kadru. Widać nawiązania do samego Nosferatu z 1922 roku przy kreowaniu postaci Bluda.

Miasto Innych to mroczna i przerażająca historia, która ma za zadanie pokazać, że cel zawsze uświęca środki, a zło może czaić się w najmniej spodziewanym miejscu czy osobie. Niestety nie ma w tej historii żadnych pozytywnych akcentów, w rezultacie komiks skierowany jest zdecydowanie do dojrzałych odbiorców, którzy odnajdą w nim balans pomiędzy sztuką a przekazem.

Miasto Innych
Twórcy: Steve Niles, Bernie Wrightson, Jose Villarrubia
Wydawnictwo: Kboom
Gatunek: komiks, horror
Data wydania: 20 stycznia 2023

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu KBOOM

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.