filmhotrecenzja filmu

Recenzja filmu „Lego Przygoda 2”

LEGO Przygoda to jedna z większych niespodzianek ostatnich lat. Film animowany, który miał pomóc w sprzedaży zabawek, momentalnie stał się olbrzymim przebojem. Bajka duetu Phil Lord i Christopher Miller okazała się bardzo zabawna, inteligentna, żywa i praktycznie pozbawiona wad. Śmiało można powiedzieć, że był to jeden z najlepszych filmów animowany ostatniej dekady. Niestety swoją jakością podniósł bardzo wysoko poprzeczkę dla potencjalnych kontynuacji.

I właśnie teraz na ekrany kin wchodzi druga odsłona tej niesamowitej historii. Otwarcie jednak trzeba powiedzieć, że poziom pierwszego filmu nie został przeskoczony. Choć w niczym nie umniejsza to jego wartości. Wręcz przeciwnie. Dalszą historię Emmeta ogląda się z zapartym tchem. Produkcja zaskakuje przede wszystkim ambitną historią, która nie dość, że angażuje i młodych, i dorosłych widzów, to zarazem zaskakuje różnorodnymi technikami ukazania tej historii.
Dużym utrudnieniem dla twórców było zakończenie pierwszej odsłony. Widzowie po prostu zmienili sposób patrzenia na ten świat wykreowany z klocków. Twórcy musieli się więc do tego dostosować, co oczywiście przyniosło trochę komplikacji. Myślę jednak, że są to szczegóły, które wytrawnemu oku nie umkną, ale dla najmłodszych będą one bez znaczenia.

LEGO Przygoda osadzona jest w fantastycznym świecie, w którym wszystko wykonane jest z klocków LEGO. Jak dowiedzieliśmy się na koniec pierwszego filmu, wizja ta powstała w głowie młodego chłopca o imieniu Finn, który wykorzystał zabawki do przetworzenia skomplikowanych uczuć na temat swojego wyniosłego ojca. Wtedy mu się to udało, jednak nie wziął pod uwagę dorastającej siostry Bianki. Wydarzenia z drugiej części, choć zaczynają się zaraz po pokonaniu lorda Biznesa, są bezpośrednio związane z konfliktem z siostrą, a w samym środku są właśnie nasi bohaterowie z  klocków.

Sekwencja zaczyna się od przybycia generała Zadymy, który porywa kilku bohaterów na planetę Siostars. Zrozpaczony Emmet wyrusza im na pomoc. Po drodze spotyka Rexa, który postanawia mu pomóc w odbiciu przyjaciół. Na miejscu okazuje się, że królowa tego świata pragnie poślubić Batmana, a pozostałych przekupić aby w nim pozotali. Teraz Emmet i jego super-nowy partner Rex muszą uratować ich wszystkich, zanim polubią życie w uroczym świecie świecidełek, muzyki pop i kiczowatych wampirów.

Poza samą historią film ten zaskakuje mnóstwem odniesień do popkultury. Świat po obaleniu lorda Biznesa wygląda jak wzięty rodem z Mad Maxa. Bohaterowie inspirowani są postaciami z różnych filmów. Poza klasycznymi postaciami, które pojawiały się w pierwszej części, możemy zobaczyć Johna McClane’a, Owena Grady i jego welociraptory, bohaterów z filmu Czarnoksiężnik z Oz z 1939 roku. Jest to miłe i zabawne. Poza tym dużo więcej idealnie dobranej muzyki. Sympatycznie też na tym tle wypada głupawa, cukierkowa planeta Siostars.
LEGO Przygoda 2 nie dorówna pierwszej części. Film nie jest tak zabawny i genialny jak oryginał, ale śmiało można powiedzieć, że to wciąż ambitna i sympatyczna kontynuacja. Dzieciom na pewno się spodoba, a dorośli muszą wziąć pod uwagę, że jest to świat LEGO, pełen dziwactw i niesamowitości. Wtedy wszyscy będą się dobrze bawić.

LEGO Przygoda 2
Reżyseria: Mike Mitchell
Scenariusz: Phill Lord, Christopher Miller
Obsada (głos): Chris Pratt, Elizabeth Banks, Will Arnett, Tiffany Haddish, Stephanie Beatriz i inni
Muzyka: Mark Mothersbaugh
Gatunek: Animacja
Produkcja: Australia, Dania, USA
Rok produkcji: 2019
Data polskiej premiery: 8 lutego 2019

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH FILMÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.