hotkomiksrecenzja komiks

Wojtek Wawszczyk. Pan Żarówka – recenzja

Wojtek Wawszczyk to debiutant na polskim rynku komiksowym, choć z komiksami do czynienia miał wcześniej, chociażby reżyserując adaptację Jeża Jerzego. Wieloletni animator tym razem spróbował swoich sił w nowym medium. Właśnie nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu na półkach księgarń pojawiła się jego debiutancka powieść graficzna Pan Żarówka.

Jest to historia nietypowa i przepełniona ogromem metafor, które mają ukazać szereg egzystencjalnych problemów społeczeństwa. Wawszczyk skupia się wokół osoby sześcioletniego chłopca i jego rodziny.  Wypadek sprawia, że chłopiec podłączony do prądu zaczyna świecić. Jakby tego było mało, jego ojciec zostaje rozprasowany jak naleśnik, a matka złamana na pół. Ta pokaleczona rodzina próbuje jakoś egzystować, ale nie jest to łatwe, gdy wszyscy występują przeciw nim.

Pan Żarówka porusza wiele bardzo trudnych tematów związanych z rodziną, społeczeństwem, codziennym życiem. Autor wielokrotnie poprzez kadry komiksu trafia w samo sedno problemu. Niekiedy można powiedzieć że ilość kłopotów przedstawiona przez autora jest zbyt duża jak na jedną rodzinę. Tu chodzi jednak o metaforę, która ma ukazać problemy całego społeczeństwa na przykładzie tych konkretnych osób.
Mimo prozy życia całość jest niezwykła. Jak wspomniałem wcześniej jest tu mnóstwo analogii, które w dosadny, a czasami w zabawny sposób mają ukazać dramat i tragedię oraz codzienne problemy. Z drugiej strony autor nie boi się wykrzywiać świata przedstawionego, wchodząc na grunt fantastyki uchwyconej przez pryzmat miasta i związanych z nim elementów. Na pewnej płaszczyźnie to także komiks o superbohaterze, który zdobywa swoją moc, próbuje ją oswoić, a finalnie wykorzystuje ją do pomocy.

Wizualnie Pan Żarówka przedstawiony jest w sposób ekspresyjny. Czarno-białe kadry z jednej strony przerażają, a z drugiej śmieszą. Autor, który jest zarówno autorem scenariusza jak i rysownikiem, stawia tu na surrealizm w czystej formie, a zabawa dwoma kolorami uwypukla znaczenie poszczególnych części i etapów życia Żarówki. Całości dopełnia rewelacyjne wydanie. Czarna cegła z pozłacanym nadrukiem i czarnym brzegami stron. Robi wrażenie.

Pan Żarówka to wysokiej klasy debiut. Wawszczyk ze zwykłej historii o dojrzewaniu obrazującej problemy współczesnego społeczeństwa i rodziny, z historii po poszukiwaniu sensu życia, wykreował przezabawną i angażującą opowieść zawierającą tyle różnych elementów składowych, że trudno je wszystkie wymienić. Składają się one jednak na kapitalny, surrealistyczny komiks, który wyraźnie gra na emocjach czytelników.

Pan Żarówka
Autor: Wojtek Wawszczyk
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Gatunek: powieść graficzna
Data wydania: 20 kwietnia 2018

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.