hotKsiążkirecenzja książka

Quentin Tarantino. Rozmowy zebrał Gerald Peary – recenzja

Niedawno nakładem Wydawnictwa Axis Mundi światło dzienne ujrzało wznowienie popularnej książki Geralda Peary’ego zawierającej wybór wywiadów z Quentinem Tarantino. Pierwotnie wydana w 1998 roku pozycja doczekała się wznowienia i uzupełnienia o wywiady dotyczące kolejnych filmów twórcy Pulp Fiction. Drugie wydanie Axis Mundi przedstawia wybór wywiadów od premiery Wściekłych psów do ostatnich wywiadów związanych z Django.

Książkę rozpoczyna wstęp samego Peary’ego, amerykańskiego krytyka filmowego i recenzenta, który opowiada o drodze jaką przeszedł Tarantino od początku swojej kariery ale też jak zmieniało się samo kino od czasu ery VHS do epoki Netflixa. Znajdziemy tu kilka fascynujących wzmianek, z których wynika jak wielkim miłośnikiem filmu jest Tarantino, który – zaproszony kiedyś przez Peary’ego do udziału w kursie francuskiej Nowej Falii – potrafił godzinami opowiadać o kinie.

W środku znajdziemy również fotografie artysty – z ulubionymi aktorami, podczas festiwali i premier swoich filmów. Reszta to już wywiady, które z jednej strony opisują przekrój twórczości autora Kill Billa, z drugiej – pokazują wszystkie twarze tego fascynującego człowieka. Zaczynamy od canneńskiej rozmowy Tarantino z Januszem Wróblewskim, by przejrzeć szereg intrygujących wywiadów dotyczących poszczególnych filmów aż do Django.
Nawet jeśli wielokrotnie Tarantino się powtarza (nie da się inaczej, skoro często dostaje te same lub podobne pytania, np. dotyczące przemocy czy wulgarności w jego filmach), to i tak za każdym razem opowieść o jego dorastaniu w czarnej dzielnicy czy japońskiej inspiracji dla biblijnego cytatu z Pulp Fiction czyta się z równą fascynacją. Wszystko przez pasję, której niewątpliwie Amerykaninowi nie sposób odmówić. Zarówno o swoim filmie jak i filmach innych twórców opowiada Tarantino z równym podnieceniem, nakręca się i już brnie przez popkulturowy las. Szalenie inspirująca postać.

Wywiady z Tarantino to nie tylko pozycja dla miłośników twórczości autora Bękartów wojny, choć oczywiście przede wszystkim. Jednocześnie jest to jednak fantastyczny zbiór pogadanek o kinie – o kultowych westernach i francuskiej Nowej Fali, o kinie eksploatacji i… dawnej pornografii sprzed ery VHS, o filmach kung-fu i Johnie Woo. Ale to też możliwość zajrzenia do fascynującego umysłu współczesnego geniusza kina. Możliwość obserwowania jak z każdym filmem stawał się coraz dojrzalszy, a jednocześnie jak mocno trwa przy swoich ideałach i poglądach na kino. To olbrzymia baza ciekawostek, cytatów i opowieści o inspiracjach. Polecam wszystkim kinomaniakom.

Quentin Tarantino. Rozmowy
Autor: Gerald Peary
Tłumaczenie: Mariusz Berowski
Gatunek: Wywiady
Wydawnictwo: Axis Mundi
Data premiery: 2018

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Axis Mundi

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.