Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Michael Connelly. Ostatni Kojot – recenzja

Ostatni Kojot to czwarty tom przygód Harry’ego Boscha, gliniarza z wydziału zabójstw policji Los Angeles. Premiera tej historii miała miejsce ponad dwadzieścia lat temu. Niedawno dzięki wydawnictwo Sonia Draga, na rynek wydawniczy trafiło wznowienie powieści, będącej połączeniem trzymającego w napięciu thrillera i misternie poprowadzonego kryminału.

Już na początku książki dowiadujemy się, że Bosch za konflikt ze swoim przełożonym został wysłany na przymusowy urlop i przymuszony do konsultacji z psychologiem. Jest to dla niego sytuacja bardzo trudna, szczególnie że jest przekonany do swoich racji w tym konflikcie. Sprawy nie poprawia fakt, że po trzęsieniu ziemi jego mieszkanie przeznaczone jest do rozbiórki, a on nie ma zamiaru się z niego wyprowadzać. Przymusowa terapia i kolejny dzień bez zajęcia doprowadzają go szału.

Nic więc dziwnego, że postanawia wykorzystać ten czas. Wraca do nierozwiązanej sprawy śmierci swojej matki. Została zamordowana, kiedy Bosch miał 12 lat, a śledztwo w tej sprawie szybko zostało zamknięte bez najmniejszych rezultatów. Mężczyzna postanawia ponownie zapoznać się z aktami sprawy i zadać kilka pytań osobom z nim związanym. Szybko się okazuje, że włożył kij w gniazdo żmij, a sprawa została zamknięta nie przez niekompetencje ją prowadzących, a z powodu politycznych gierek.
Bosch to bezkompromisowy glina, który otwarcie stawia czoła wszelkiej maści degeneratom, przestępcom i mordercom. Rozpoczyna swoją prywatną wendettę w sprawie, która w pewien sposób ułożyła jego życie, ale najpierw całkowicie je zniszczyła. Śledztwo nie jest proste, szczególnie, że zbyt wiele osób dokłada starań, aby prawda nie ujrzała światła dziennego. Bosch postanawia się z nimi zmierzyć, co przypłaci nie tylko śmiercią niewinnych osób, ale i swoim zdrowiem i reputacją.

Ostatni Kojot to mocna i bezkompromisowa historia zamkniętego śledztwa, które nie dawało Boschowi spokoju odkąd skończył dwanaście lat – śledztwa śmierci jego matki. Teraz mając czas i swój wewnętrzny upór staje oko w oko z upiorami z przeszłości. Dla czytelnika znającego już charakter bohatera z innych powieści, będzie to trzymająca w napięciu opowieść, w którą mocno zaangażuje się też emocjonalnie. 

Ostatni Kojot
Autor: Michael Connelly
Cykl: Harry Bosch
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: thriller, kryminał
Data wydania: 24 lipca 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.