Książkirecenzja książka

Gra królowych. Kobiety, które stworzyły szesnastowieczną Europę

Historia bardzo często pokazuje, że na przestrzeni wieków kobiety odgrywały niedużą rolę w polityce i rządzeniu krajem. Śmiało możne jednak powiedzieć, że nie jest to do końca prawda. Płeć żeńska miała o wiele większy wpływ na losy poszczególnych państw czy nawet całej Europy. Aby nie być gołosłownym, polecam świetną książkę Sary Gristwood Gra Królowych. Kobiety, które stworzyły szesnastowieczną Europę, która niedawno ukazała się na naszym rynku wydawniczym za sprawą wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Autorka w tej publikacji podkreśla ogromną rolę, ale także wspólne zależności kilkunastu kobiet, które decydowały o losach europejskich państw. Wśród nich znalazły się między innymi: Izabela I Kastylijska, Małgorzata „Austriacka” Habsburżanka, Maria „Węgierska”, Krystyna Duńska, Anna Francuska, Anna Bretońska, Katarzyna Medycejska, Maria I Tudor czy Anna Boleyn. Wymienić je wszystkie nie sposób i prawdopodobnie sama autorka nie byłaby w stanie wszystkie je szczegółowo opisać, ale na pewno liczy się świeże spojrzenie na temat i opowiedzenie znanych historii przez pryzmat ówczesnych władczyń.
Trzeba jednak podkreślić, że książka bywa odrobinę chaotyczna. Wiele dat, wydarzeń i nazwisk. Niekiedy trzeba robić notatki, aby się w tym wszystkim odnaleźć. Wręcz bombardowani jesteśmy mnogością treści, co może przytłaczać. Niemniej jednak, gdy czytelnik się przez nią przebije, wyłania się z niej pewien jednolity obraz szesnastowiecznej Europy rządzonej przez kobiety. Zarazem autorka obala też pewien mit, który współcześnie mocno jest akcentowany, że kobiety na przestrzeni wieków były marginalizowane i nie miały nic do powiedzenia. Książka Gristwood jednoznacznie z nim zrywa udowadniając, że w czasach średniowiecznych kobiety miały o wiele więcej do powiedzenia niż mówi się oficjalnie.

Wiele miejsca autorka poświęca na ukazanie sylwetek poszczególnych postaci, ale również dokładnie prezentuje zależności rodzące się na przestrzeni lat. Szczególnie w ostatnich rozdziałach Gristwood koncentruje się na ukazaniu powiązań Tudorów z innymi europejskimi rodami.

Gra Królowych to z jednej strony wielka biografia średniowiecznych władczyń, które decydowały o losach narodów,  ale również epicka opowieść o wielkiej polityce, zależnościach, namiętnościach i władzy w najczystszej postaci. Książka godna polecenia, szczególnie dla osób zainteresowanych tematem, oraz dla tych których obraz średniowiecza przekreślony jest obrazem męskiej dominacji i zniewolenia kobiet.

Gra Królowych. Kobiety, które stworzyły szesnastowieczną Europę
Autorka: Sarah Gristwood
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: biografia, literatura faktu
Data wydania: 22 marca 2018

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.