Książkirecenzja książka

Granice Marzeń. O Państwach Nieuznawanych

Tomasz Grzywaczewski to podróżnik i reporter, który na swoim koncie ma kilka ciekawych publikacji. Jego najnowszy reportaż, Granice marzeń, też nie należy do sztampowych, a jego celem jest przekonanie czytelników, że świat, który znają z map, nie do końca tak musi wyglądać. Autor zabiera nas bowiem do świata, w którym pomiędzy ustalonymi granicami przebiegają inne granice – widmowych republik.

Reportaż zawiera w sobie zapis podróży jakie autor odbył w latach 2015-2016. Swoich czytelników zabiera odDonbasu przez Nadniestrze, Odeską Republikę Ludową, Abchazję, Osetię Południową po Górski Karabach. Nazwy te brzmią orientalnie i pierwszą myśl jaką nasuwają, to wspaniałe miejsca, gdzie czas się zatrzymał. Być może i czas tam płynie wolniej, ale nie przez kultywowanie tradycji. Miejsca te zwyczajnie pomijane są przez rządzących, a najczęściej są polem trwającej lata wojny i lokalnych konfliktów.
Ludzie tam mieszkający są ofiarami mocarstwowej polityki. Próbują oczywiście wieść normalne życie. Słowo „normalne” należy jednak oceniać z ich punktu widzenia, a nie naszego. Dla nich kilka dni bez wybuchów, czy lecących nad głowami pocisków, jest już spokojem. Niestety o swobodnym podróżowaniu, normalnej nauce w szkole, pracy, która pozwoli zarobić na życie czy walucie mającej jakąś wartość, zwyczajnie mogą tylko pomarzyć.

Najstraszniejsze jest to, że o tych sprawach wcale nie usłyszymy w mediach. O konflikcie na Ukrainie było tylko głośno na jego początku. Później wszystko ucichło, a lokalne walki trwają tam do dzisiaj. To właśnie temu konfliktowi, a raczej jego początkom, autor poświęcił sporo miejsca. Możemy również przeczytać o ludobójstwie Ormian, czy stosunkach turecko-kurdyjskich, Gruzinów z Osetyjczykami i Rosjan z Czeczenami.

Reportaż Tomasza Grzywaczewskiego przykuwa uwagę od pierwszych stron. Rzetelny, obiektywny pozwala zrozumieć pewne prawa rządzące światem. Chodzi o fakt, że los jednostek, a nawet całych społeczeństw nie jest ważny. Nik nie martwi się biednymi, czy głodującymi ludźmi. Najważniejszy jest interes wyższy. Nie dobro, ale interes, który w wielu przypadkach jest czystą ideologią, w którą wierzą będący u władzy. A zwyczajni ludzie marzą jedynie o pokoju.

Granice marzeń. O państwach nieuznawanych
Autor: Tomasz Grzywaczewski
Gatunek: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
Data premiery: 21 lutego 2018

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czarne

 

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.