hotKsiążkirecenzja książka

Ian R. MacLeon „Czerwony Śnieg” Recenzja

Najnowsza powieść Iana R. MacLeodaCzerwony śnieg – to rasowe fantasy w stylu innych współczesnych klasyków gatunku rodem z Wielkiej Brytanii, mam tu na myśli takie postaci jak David Mitchell czy Ian McDonald. W charakterze i konstrukcji książki można tu szczególnie doszukiwać się podobieństw do przykładów prozy tego pierwszego, takich jak Atlas Chmur czy Czasomierze. Słowem – różni bohaterowie, różne miejsca i czas akcji oraz coś, co łączy te wszystkie wątki w kompletną całość.

Tym czymś, na poziomie fabularnym, jest w tym wypadku tajemnicza bestia – krwiopijca. Postać o demonicznym rodowodzie, która uwodzi trójkę odmiennych bohaterów. Jednym z nich jest lekarz wojskowy Karl Haupmann, który spotyka potwora u schyłku Wojny Secesyjnej gdzieś na pobojowisku. Druga postać to żyjący w XVIII-wiecznej Francji malarz Ezekiel Morel. Jego zadaniem jest namalowanie portretów pewnej kobiety w różnych stadiach życia. Ostatnim protagonistą jest Harriet Mackenna, marksistka z Nowego Jorku, pragnąca rewolucji w USA doby prohibicji. Również i ona spotka się z demonem.
Na głębszym poziomie interpretacji czymś, co łączy wszystkie te wątki jest mroczna strona ludzkiej natury. Z motywem wampira MacLeod, który niegdyś otworzył cykl Uczty Wyobraźni Wydawnictwa Mag, a teraz do niego powraca, mierzy się na swój sposób poprzez literacką podróż przez historię, obrazując ważne wątki w dziejach świata ostatnich kilkuset lat. Na pewnym symbolicznym poziomie wampir jest tu ucieleśnieniem idei, które potrafią pozbawiać jednostki jak i całe narody człowieczeństwa.

Literacko to perełka. MacLeod pisze gęstą i mroczną prozę, w której nie unika przemocy czy brutalności, a mimo to językowo pozostaje to książka stylowa i klimatyczna. Autor myli tropy, wodzi czytelnika za nos i bawi się konwencją. Wreszcie, kapitalnie opisuje omawiane epoki pozwalając odbiorcy wczuć się w sytuację miejsca i czasu.

Czerwony śnieg Iana MacLeoda to książkach dla miłośników wielowątkowych, rozwleczonych fantasy, a jednocześnie mrocznych, brutalnych klimatów. Zmuszająca do refleksji, dotykająca tematu człowieczeństwa, samotności, niebezpiecznych idei, diabelnie angażująca lektura.

Czerwony śnieg
Autor: Ian R. MacLeod
Tłumaczenie: Wojciech Próchniewicz
Gatunek: Fantasy
Wydawnictwo: Mag
Seria: Uczta Wyobraźni
Data premiery: 23 lutego 2018

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu MAG

 

http://www.mag.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.

Krzysztof Strzelecki

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.