Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Helene Flood. Psychoterapeutka – recenzja

Psychoterapeutka autorstwa Helene Flood to książka, po którą sięgnęłam zaintrygowana opisem fabuły. Autorka powieści opublikowanej przez Wydawnictwo Agora zawodowo zajmuje się zagadnieniami poczucia winy, wstydu, przemocy. Czy norweskiej psycholożce udało się w interesujący sposób przelać na papier wszystkie te emocje, z którymi borykają się jej pacjenci?

Główną bohaterką powieści jest Sara. Kobieta mieszka wraz z mężem Sigurdem w domu, który wspólnie remontują. Z zawodu psychoterapeutka, prowadzi własną praktykę, przyjmując pacjentów w prywatnym gabinecie. Życie Sary płynie powoli i dość samotnie. Zapracowany mąż, wymagający pacjenci, irytacja z powodu przedłużającego się remontu domu – wszystko to składa się na monotonną codzienność bohaterki. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy pewnego dnia Sigurd znika. Mężczyzna miał wybrać się na wycieczkę z przyjaciółmi, ale nie dotarł na miejsce. Na dodatek pozostawił na sekretarce żony wiadomość, w której skłamał co do tego, gdzie się znajduje. Początkowe rozżalenie i złość kobiety, wkrótce przeradzają się w strach o życie ukochanego. Jakby tego było mało, Sarze wydaje się, że ktoś ją śledzi i przestawia przedmioty w jej domu. Czy zajmująca się na co dzień pomaganiem ludziom z problemami psychicznymi kobieta, sama zaczyna popadać w obłęd? O tym, musicie przekonać się sami, sięgając po Psychoterapeutkę.

Powieść Helene Flood to książka, która opowiada przede wszystkim o emocjach. Główna oś jej fabuły dotyczy tajemnicy zaginięcia Sigurda, jednak autorka nie skupia się na rozwikłaniu tej zagadki. W czasie lektury czytelnicy przede wszystkim zagłębiają się w psychikę Sary.
Przyznam, że książka Psychoterapeutka mnie nie porwała. Niby mamy w niej wszystko to, co powinno zawierać się w thrillerze psychologicznym, a jednak zabrakło mi napięcia oraz płynności, dzięki której lekko by się ją czytało. Osoby, które z lubością analizują przeżycia literackich bohaterów, na pewno będą zadowolone z tego aspektu powieści. Jeśli jednak szukacie lektury, która zmrozi wam krew w żyłach, możecie poczuć się zawiedzeni. Niestety nie polubiłam głównej bohaterki, która wydawała mi się niekonsekwentna, irytująca i zdecydowanie zbyt rozchwiana emocjonalnie, jak na zawód, który wykonuje. Na plus dla autorki zaliczam fakt, że rozwiązanie zagadki zniknięcia Sigurda rzeczywiście mnie zaskoczyło. Reakcja protagonistki na prawdę, którą w końcu udaje jej się odkryć, jest dla mnie z kolei moralnie nie do zaakceptowania. Jak widać, książka Psychoterapeutka nie tylko traktuje o emocjach, ale także wzbudza je w czytelniku, co również uważam, za jej zaletę.

Psychoterapeutka
Autor: Helene Flood
Tłumaczenie: Ewa Bilińska
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 29 lipca 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu AGORA

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.