KsiążkiKsiążki nowości

Zagraniczne gwiazdy na literackim Festiwalu Apostrof

14 maja rozpocznie się tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof. Uczestnicy imprezy mogą liczyć na spotkanie z wybitnymi prozaikami z kraju i zagranicy.

Geniusz demonicznego fantasy. Brytyjski król horroru i fińska autorka, której najsłynniejsza powieść to wybuchowy miks realizmu magicznego, feministycznego manifestu i mrożącego krew w żyłach thrillera. Nathan Hill, Peter V. Brett, Graham Masterton i Sofi Oksanen, bo o nich mowa, to cztery gwiazdy światowej literatury, które zagoszczą na tegorocznej edycji Apostrofu.

Polską reprezentację zasilą Olga Tokarczuk, Andrzej Franaszek, Jakub Żulczyk, Wojciech Chmielarz, Jacek Hugo-Bader i Mariusz Czubaj oraz debiutująca w roli autorki prozy Katarzyna Nosowska.

Festiwal, który odbędzie się w dniach 14-20 maja w siedmiu polskich miastach to ukłon w stronę czytelników, którzy z entuzjazmem podchodzą do nowych książek, literackich trendów i ich twórców.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury jest wydarzeniem organizowanym przez Empik. To dziesiątki spotkań i dyskusji, którym towarzyszą spotkania z licznymi twórcami. Wydarzenia warszawskie tradycyjnie już skupione będą wokół Teatru Powszechnego. Apostrof zawita do Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic, Gdańska, Szczecina i Poznania. Kuratorem tegorocznej edycji jest Jacek Dehnel.

W lutym poznaliśmy nazwiska czterech autorów, którzy spotkają się z czytelnikami podczas Apostrofu 2018. W gwiazdorskim gronie znaleźli się jak dotąd: turecki noblista Orhan Pamuk oraz Magdalena Grzebałkowska, Katarzyna Bonda i Natalia Fiedorczuk-Cieślak.

O nowych mocnych reprezentantów poszerzyła się zagraniczna sekcja Apostrofu 2018. Nathan Hill to utalentowany autor opowiadań, wykładowca języka angielskiego, nauczyciel kreatywnego pisania z University of St. Thomas w St. Paul w stanie Minnesota. Świat usłyszał o nim dzięki debiutanckiej powieści, wydanej w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. To właśnie o książce „Niksy” (Wydawnictwo Znak) Hill opowie czytelnikom podczas spotkania na Apostrofie. Wśród gorących festiwalowych premier znajdzie się „Wirus” (Dom Wydawniczy Rebis) Grahama Mastertona. To elektryzująca powieść, na kartach której mistrz thrillera pisze o serii zagadkowych zgonów w jednej z peryferyjnych dzielnic Londynu. Podczas festiwalu autor promował będzie ponadto wznowienie „Ducha zagłady” (Wydawnictwo Albatros). Sofi Oksanen, laureatka nagrody literackiej Rady Nordyckiej i Europejskiej Nagrody Książkowej, zaprezentuje polskim czytelnikom „Normę” (Wydawnictwo Znak), czyli niedający się łatwo zakwalifikować thriller, łączący realizm magiczny i motywy feministycznego manifestu. Z polską publicznością spotka się także autor bestsellerowego „Cyklu Demonicznego” – Peter V. Brett. Jego powieść „Otchłań. Księga 2” (Wydawnictwo Fabryka Słów) będzie jedną z festiwalowych premier.

Termin festiwalu: 14-20 maja 2018 roku

Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin
Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.