hotKsiążkirecenzja książka

Dym i Lustra. Neil Gaiman – recenzja

Dym i Lustra to zbiór trzydziestu sześciu opowiadań i wierszy jednego z najlepszych współczesnych pisarzy fantasy. Mowa oczywiście o Neilu Gaimanie, autorze takich powieści, jak Nigdziebądź czy Amerykańscy Bogowie. Teksty zawarte w tym zbiorze powstawały na przestrzeni wielu lat, ale w większości w latach osiemdziesiątych. Składają się na niego utwory lepsze i mniej ciekawe, ale nie można im odmówić specyficznego, enigmatycznego klimatu, niekiedy wzruszające, przerażające i zabawne.

Opowiadania składające się na Dym i Lustra należą do mniej znanych, ale i do tych powszechnie docenianych. Poruszają różne tematy. Od samotności, dorastania, poprzez motyw zemsty i walkę dobra ze złem. Poważne sprawy ukazane zostają przez pryzmat fantastyki. Jak sam tytuł sugeruje – istotą tej antologii są wydarzenia z innego świata. Świata po drugiej stronie lustra i zasnutego gęstym dymem.
Trudno tu przytoczyć wszystkie opowiadania zawarte w tym zbiorze. Na pewno należy wspomnieć o Załatwimy ich panu hurtowo, czyli wariacja na temat Scrooge’a.  Intrygująca jest również Królewna Śnieżka. Jak łatwo się domyśleć Gaiman pisze jej własną historię, oczywiście w wersji hard. Wiele opowiadań przesiąkniętych jest erotyką. Wśród nich najciekawszą jest Uczta. Oczywiście na tyle opowiadań każdy znajdzie tu coś dla siebie, szczególnie, że prawie każde ma coś ciekawego do zaoferowania.

Poszczególne historie czerpią bowiem z wielu nie tylko klasycznych dzieł literatury, ale korzystają z całej palety znanych motywów. Gaiman oczywiście tworzy swoje wariacje na ich temat, jak choćby w przypadku Śnieżki czy Scrooge’a. Motywy wzajemnie się tasują, a autor bawi się konwencją próbując wywołać w czytelniku raz poczucie strachu, innym razem śmiechu czy wstydu, finalnie zmuszając do refleksji.

Dym i Lustra to literatura, którą można przeczytać od deski do deski. Najwięcej radości przyniesie jednak wracanie co jakiś czas do poszczególnych opowiadań. Antologia nie jest równa, ale w każdej historii możemy znaleźć jakiś ciekawy element. Dym i Lustra to kawał dobrej literatury, która na długo pozostaje w pamięci.

Dym i Lustra
Autor: Neil Gaiman
Tłumaczenie: Paulina Braitner
Wydawnictwo: Dym i Lustra
Gatunek: fantasy
Data wydania: 17 stycznia 2018

 

 

za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu MAG

 

http://www.mag.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄZEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.