Książkirecenzja książka

R. J. Palacio – Cudowny chłopak – recenzja

Nie oceniaj książki po okładce jako Nie oceniaj po pozorach to, nie oszukujmy się, jedno z najbardziej wyświechtanych i najczęściej powielanych powiedzeń. Uczymy się o tym w szkole od najwcześniejszych lat (a i tak nie zawsze się do tego stosujemy). Są jednak momenty, wydarzenia w życiu, dzięki którym banał nabiera całkowicie nowego wymiaru. W jaki sposób? Aby się tego dowiedzieć trzeba spojrzeć na jedną z powieści amerykańskiej autorki R. J. PalacioCudowny chłopak.

August urodził się ze znaczną deformacją twarzy, przez co wyróżnia się na tle innych dzieci. Wcześniej jednak przed światem chronili go rodzice oraz ich przyjaciele; teraz chłopiec musi zmierzyć się z rzeczywistością piątej klasy, reakcją rówieśników na swój niecodzienny wygląd oraz z nauką samodzielnego zawiązywania przyjaźni. Przed chłopcem nastaje trudny czas – czy poradzi sobie ze światem, który do tej pory był dla niego obcy? Czy zaakceptuje reakcje, które wzbudza?
Cudowny chłopak to książka pozornie skierowana do młodszego czytelnika. O dzieciach, dla dzieci – zgadza się, posunęłabym się jednak do stwierdzenia, iż ma ona charakter uniwersalny. Powieść przeznaczona jest zarówno dla nastolatków, jak i dorosłych, ponieważ książka niesie ze sobą wielopłaszczyznowy przekaz. Akceptacja samego siebie, spojrzenie ponad uprzedzenia, potrzeba tolerancji, a nawet miłości – czy nie tego pragnie każdy, niezależnie od wieku? Co najciekawsze, przy tych wielkich, zdawałoby się, przekazach, R. J. Palacio nie przesadza z patosem i tkliwością. Idealny balans pomiędzy dość brutalną rzeczywistością skazanego na bycie odmieńcem dziecka, a miłością rodziny, która otacza go z każdej strony to coś, co mocno porusza odbiorcę powieści, nie powodując przy tym przesadzonej reakcji emocjonalnej.

Interesująca jest również narracja – raz z perspektywy głównego bohatera, który ma zadziwiająco trzeźwe spojrzenie na świat; a raz z punktu widzenia jego starszej siostry, która już od dzieciństwa zawsze stawiała Augusta na pierwszym miejscu.

Nie byłabym również sobą, gdybym nie zwróciła uwagi na estetyczny minimalizm, jaki cechuje wydanie tej powieści. Jak widać, to nie mit, że dzięki ładnej okładce można spojrzeć na książkę przychylniejszym okiem.

Polska premiera ekranizacji Cudownego chłopca miała miejsce w styczniu tego roku. Jako standardowy mól książkowy preferuję książkę przed filmem, jednak to, co autorka chciała przekazać młodszym i starszym czytelnikom prezentuje się w filmie nadzwyczaj przystępnie.

Cudowny chłopak
Autorka: R.J. Palacio
Tłumaczenie: Maria Olejniczak-Skarsgard
Gatunek: Literatura współczesna
Wydawnictwo: Albatros
Data premiery: styczeń 2018

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoalbatros.com/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Ola Durjasz eks-recenzent

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.

Ola Durjasz

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.