Książkirecenzja książka

Czas Mroku. Anthony McCarten – recenzja

Niedawno w kinach miała miejsce premiera filmu Czas Mroku, opowiadającego o losach Winstona Churchilla. Równocześnie z premierą produkcji, nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się również książka o tym samym tytule, autorstwa Anthonego McCartena, twórcy scenariusza do filmu Teoria Wszystkiego.

Czas Mroku nie jest typową historią, czy biografią jakich wiele. Autor jak najbardziej portretuje postać premiera Wielkiej Brytanii, ale robi to w sposób nietypowy. Jest to bowiem obraz przede wszystkim człowieka, a dopiero później polityka i premiera.
Autor przedstawia w swoje książce rok 1940. II wojna światowa szaleje w najlepsze. Hitler zajmuje kolejne państwa. Czechosłowacja, Polska, Belgia, Holandia, Francja – kto będzie następny? Wielka Brytania jest na rozdrożu. Opinia publiczna do końca nie zdaje sobie sprawy, co tak naprawdę się dzieje. Do władzy dochodzi wtedy Churchill i od razu staje przed najtrudniejszym wyborem w swoim życiu. Musi podjąć decyzję, czy negocjować z nazistami, czy włączyć się do wojny. Jakiej decyzji by nie podjął, musi do niej przekonać naród. Wygłasza więc mowę, w której porywa serca Brytyjczyków.

Czas mroku to opowieść o życiu człowieka, który współdecydował o losach świata. Premiera, przywódcy, polityka ale przede wszystkim człowieka, który – jak każdy z nas – miewał lepsze i gorsze dni. Codziennie walczył ze swoimi demonami, świadom że od podjętych przez niego decyzji zależą nie tylko losy Wielkiej Brytanii, ale całego świata. Historia przedstawiona przez McCartena wciąga od samego początku i cały czas trzyma w napięciu, ale przede wszystkim pozwala bliżej poznać osobę Winstona Churchilla.

Czas Mroku
Autor: Anthony McCarten
Tłumaczenie: Jan Wąsiński
Wydawnictwo: Marginesy
Gatunek:literatura faktu
Data wydania: 17 stycznia 2018

 

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.