Książkirecenzja książka

Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły – recenzja

Bohdan Urbankowski to znany poeta i filozof. Jest twórcą ruchu Nowego Romantyzmu. Laureat wielu literackich nagród. W swoim dorobku ma liczne zbiory poezji i dramatów. Jest autorem między innymi rewelacyjnej biografii Adama Mickiewicza, a także powieści Krew Nie Wysycha Nigdy. Jego najnowsza książka wydana nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka Gwiazdy Rdzewieją na Dnie Wisły pokazuje wojnę polsko-bolszewicką oczami kilku młodych oficerów.

Historia ta skupia się wokół lat odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Wojna polsko-bolszewicka była niejako pokłosiem tych przemian. Hordy bolszewików rozpoczęły swój pochód w kierunku Europy, a Polska był pierwsza na ich drodze. Według wszelkich znaków na niebie i ziemi Polacy nie mogli wygrać tej wojny. Stało się jednak inaczej. Dzikie hordy ze wschodu zostały powstrzymane przez genialnych dowódców i odważnych żołnierzy.

Autor opisując tę historię ukazuje ją z perspektywy kilku młodych oficerów, mieszając ze sobą prawdziwe wydarzenia z literacką fikcją. Efektem tego jest trzymająca w napięciu opowieść o ludzkich dramatach, ale i o niebywałym heroizmie. Oczywiście autor nie skupia się tylko na samych wydarzeniach związanych z wojną. Oczywiście one są tu najważniejsze, a oczyma bohaterów widzimy pola bitew usłane ciałami martwych żołnierzy. Przysłuchujemy się debatom politycznym przywódców oraz walce wywiadów. Jednak między tymi wydarzeniami widzimy życie zwykłych ludzi. Ich dramaty i miłości. Całość zaś kreuje bardzo realistyczny obraz tamtych trudnych czasów.
Wśród prawdziwych postaci przewijających się przez tę niesamowitą opowieść musimy wymienić oczywiście Józefa Piłsudskiego. Poza nim pojawiają się Bolesław Wieniawa-Długoszowski, Marek Skrzyński, autor projektu pomnika Bitwy Warszawskiej, Mieczysław Lepecki i Tadeusz Jandura, Bolesław Ziemiański, Mieczysław Słowikowski vel Słowik. Oczami bohaterów oglądamy zaś obronę Warszawy pod Ossowem, przeprawę przez Wisłę w Płocku, ofensywę znad Wieprza i bitwę pod Maciejowicami. Są to wydarzenia, które odwróciły bieg historii i uratowały Polskę i Europę przed bolszewizmem.

Gwiazdy Rdzewieją na Dnie Wisły to niesamowita opowieść o odwadze i heroizmie, które przyczyniły się do zwycięstwa w wojnie, która już na samym początku była przegrana. Jest to historia Cudu nad Wisłą, z punktu widzenia oficerów, ale i zwykłych żołnierzy, którzy w obronie swojego nowo powstałego państwa byli w stanie poświęcić wszystko. Autor oddaje im swojego rodzaju hołd, gloryfikując ich poświęcenie.

Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły
Autor: Bohdan Urbankowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: powieść historyczna, literatura piękna
Data wydania: 30 października 2018

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.