Jack Fairweather. Ochotnik – recenzja

Jack Fairweather to brytyjski pisarz i dziennikarz. Korespondent wojenny na Bliskim Wschodzie. Za książkę A War of Choice wyróżniony British Press Award. Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego, to jego najnowsza książka, za którą nagrodzony został nagrodą Costa Book of the Year. Książka opowiada historię naszego bohatera narodowego, a ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Postać Witolda Pileckiego jest chyba znana każdemu Polakowi. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w obronie Grodna i bitwie warszawskiej. Po polskim zwycięstwie zdemobilizowany. Po napaści Niemiec na Polskę, brał czynny udział w kampanii wrześniowej. Po jej upadku, przez pewien czas walczył w partyzantce, a następnie przeszedł do podziemia. Po coraz częstszych niepotwierdzonych informacjach o obozie w Auschwitz zapada decyzja o jego inwigilacji. Rotmistrz Pilecki na ochotnika daje się złapać i trafia do obozu. To właśnie ten wątek jest przedmiotem publikacji Fairweathera. Po ucieczce przedostaje się do stolicy, gdzie przekazuje swój słynny raport dowódcom. Następnie bierze udział w powstaniu warszawskim, a po jego upadku trafia do niewoli. Po zakończeniu wojny działa w podziemiu niepodległościowym. Zostaje schwytany przez komunistów i po długich i bezwzględnych torturach i pokazowym procesie skazany na karę śmierci. Zamordowany, zostaje pochowany w zbiorowym, bezimiennym grobie, aby wymazać pamięć po nim.
Czyż nie jest to historia warta filmu z niemal hollywoodzkim rozmachem? Jak najbardziej, jednak na chwilę obecną musimy obyć się licznymi książkowymi publikacjami. Ochotnik Fairweathera jest jedną z nich. I choć skupia się na tajnej misji Pileckiego, czyta się ją z zapartym tchem. Autor opisuje bowiem wydarzenia, które dla nas współczesnych, są totalną abstrakcją. Choć na okrągło przypomina nam się o czasach wojny i martyrologii obywateli Polskich, to z każdym kolejnym rokiem dla młodych pokoleń są to niemal zamierzchłe czasy. Ochotnik przypomina nam, że niemieckie obozy zagłady istniały naprawdę i zostało zamordowanych w nich miliony ludzi. Miliony, za którymi nikt się nie wstawił. Pojedyncze osoby ryzykowały życie aby dotrzeć do prawdy. Wśród nich Witold Pilecki, któremu honor polskiego żołnierza nie pozwolił przejść obojętnie wobec cierpienia i tragedii. Niewiarygodna odwaga zaś pomogła mu wykonać samobójczą misję, pokazania światu prawdy o niemieckiej opupacji. Niestety świat nic z tym nie zrobił.

Autor bardzo szczegółowo opisuje pobyt Pileckiego w Auschwitz. Opiera się na dobrze znanych źródłach, ale dociera też do nieznanch relacji. Całość wygląda bardzo kompetentnie i wciąga od pierwszych stron. Czyta się zaś jak mocny thriller, do którego jednak scenariusz napisało życie. Książka ta jest również niesamowitą skarbnicą wiedzy, wypełnioną nie tylko mocną, wyrazistą, wciągającą i tragiczną treścią, ale i mnóstwem rysunków, przedruków, zdjęć i map. Autor wszystko popiera faktami i pozwala czytelnikowi odnaleźć się w tym mrocznym świecie niemal z horroru, gdzie śmierć była na porządku dziennym i towarzyszyła każdemu.

Ochotnik. Prawdziwa historia tajenej misji Witolda Pileckiego to publikacja, która jeszcze bardziej przybliży nie tylko polakom, ale może i całemu światu postać naszego narodowego bohatera, patrioty, katolika i oddanego ojca rodziny. Człowieka, który dobro narodu kilkukrotnie przedkładał ponad swoje dobro. W podziękowaniu za poświęcenie ludowy rząd skazał go na śmierć i zapomnienie. Teraz przychodzi jednak pora aby wynieść bohaterów na piedestał historii, a książka Fairweathera powinna się do tego przyczynić.

Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego.
Autor: Jack Fairweather
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: biografia, historia, literatura faktu
Data wydania: 31 sierpnia 2020

 

Książka dostępna do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.