Sagrada Familia w komiksie. Recenzja 'Duch Gaugiego’

Komiksowy thriller El Torresa Duch Gaudiego to pomysłowa próba połączenia kryminalnej intrygi z sensacyjnym wątkiem opartym na sekretach legendarnej świątyni – Sagrada Familia w Barcelonie. Bez wątpienia będzie budził skojarzenia z twórczością Dana Browna czy innych literackich mistrzów sensacji, ale nic dziwnego, Torres czerpie z gatunku to, co najlepsze, oddając w nasze ręce niepozbawioną wad, lecz diabelnie wciągającą opowieść z krwawymi morderstwami w tle.

W komiksie mamy do czynienia z dwoma równorzędnymi bohaterami. Jedną z nich jest Toni, niewyróżniająca się dziewczyna, która przypadkowo ratując pewnego starca przed potrąceniem, pakuje się w poważne tarapaty. Drugą z kluczowych postaci jest inspektor Calvo, charyzmatyczny i szalenie inteligentny detektyw, który bada sprawę brutalnych morderstw popełnianych na ludziach związanych z zabytkami Gaudiego. Losy tych dwoje przetną się w najmniej spodziewanym momencie, ale pojawi się ktoś jeszcze – tytułowy duch Gaudiego.

Pomysł na scenariusz jest bardzo prosty i nie należy do najoryginalniejszych, co wcale nie jest wadą. Przeciwnie, Duch Gaudiego nadrabia dynamizmem, niespodziewanymi zwrotami akcji i trzymającą w napięciu historią. Prowadzoną rzecz jasna jak po sznurku, zgodnie z podstawowymi schematami konwencji, niekiedy zbyt banalną, ale w dalszym ciągu angażującą.

W każdym komiksie równie ważny jest scenariusz, co strona wizualna. W Duchu Gaudiego za szatę graficzną odpowiada Jesus Alonso Iglesias, który odwalił tu kawał znakomitej roboty. Bo miejscami nawet lepiej się ten komiks ogląda, niż czyta. Geniusz Gaudiego przefiltrowany przez wrażliwość i wyobraźnię Iglesiasa przynosi dość ciekawy, nieco fantasmagoryjny rezultat. A że wraz z bohaterami przyjdzie nam tu zwiedzić więcej zabytków i miejsc związanych z Gaudim, aniżeli jedynie Sagradę Familię, to faktycznie jest tu czym nacieszyć oko.

Najciekawsze jest chyba jednak to, że mimo dość krótkiej lektury i nieco uproszczonej fabuły, udaje się obu twórcom zarazić czytelnika twórczością hiszpańskiego architekta. Torres i Iglesias próbują opowiedzieć nam, co Gaudi chciał wyrazić, co oznaczają jego projekty, jaką symbolikę ze sobą niosą i wreszcie, o czym El Torres wspomina też w przedmowie, jak Gaudi próbował połączyć niebo z ziemią. Zamiast jednak napuszonego podręcznika do historii sztuki, tę samą wiedzę udaje się przekazać w formie barwnego, nafaszerowanego akcją i pełnego napięcia komiksu.

Duch Gaudiego
Autor: El Torres
Rysunki: Jesus Alonso Iglesias
Tłumacz: Jakub Jankowski
Gatunek: Sensacyjny
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: 11 października 2017

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.