komiksrecenzja komiks

Opowieść podręcznej. Nault Renee. Margaret Atwood – recenzja komiksu

Opowieść podręcznej Margaret Atwood powołała do życia Gilead, dystopijną wersję Ameryki. To miejsce pełne represji, które czytelnicy musieli wyobrażać sobie podczas lektury książki. Obecnie do ich rąk trafia nowa powieść graficzna autorstwa Nault Renée, kanadyjskiej artystki, ilustratorki i autorki powieści graficznych. Nadaje ona całej historii świeżości dzięki ponad 200-stronicowej ilustrowanej wersji.

Komiks Opowieść podręcznej został stworzony we współpracy z Margaret Atwood i podąża za tą samą fabułą i wątkami, które zostały przedstawione w literackim pierwowzorze. Autorka scenariusza zadbała, aby wszystkie kwestie pojawiające się w powieści graficznej, zawierały oryginalne słowa autorki. Historia rozpoczyna się od ilustrowanego spojrzenia na Czerwone Centrum i szkolenia pierwszego pokolenia Służek w nowo utworzonym Gilead. Przedstawia chronologię wydarzeń z powieści, meandrując między aktualnym życiem bohaterki i retrospekcjami jej życia jako wolnej, niezależnej, i samowystarczalnej kobiety. Nault ilustruje kultowe sceny, takie jak ceremonia, partyjka gry w scrabble, czy interakcje z mrugającym Nickiem. Rzecz jasna w komiksie nie da się opowiedzieć wszystkiego. Trzeba jednak przyznać autorce, że graficzna adaptacja zawiera wszystkie ważne momenty z oryginału.

Nault zgrabnie równoważy narrację między małymi panelami, przedstawiającymi różne momenty i reakcje, z całostronicowymi rozkładówkami, gdy chce wskazać szerszą paletę uczuć i podkreślić kluczowe momenty dla akcji. Istotny w odbiorze poszczególnych kadrów jest też dobór barw. Nault używa jasnych kolorów dla podkreślenie pozytywnego wymiaru wspomnień związanych z Lukiem, Moirą oraz jej matką i córką, podczas gdy bardziej ponure, ciemniejsze barwy odzwierciedlają przytłaczający, dystopijny świat Gilead. Autorka wykorzystuje ilustracje z pogranicza jawy i snu, wykonane akwarelą i tuszem. Efekt jest niezwykły i choć kreska wydaje się często mało dopracowana, niekiedy wręcz przypominająca efekt pobieżnego szkicowania, ostatecznie układa się w wyrazistą i spójną całość. To po prostu dobrze wykonana powieść graficzna z żywymi rysunkami, na które chce się patrzeć.

Komiks Opowieść Podręcznej to kolejna po Zabić drozda, Folwarku zwierzęcym oraz Roku 1984 adaptacja znanego, literackiego pierwowzoru. Rozrasta się ta seria na naszych oczach i już z zainteresowaniem wypatruję kolejnych zapowiedzi. Nault Renée opowiada dobrze nam znaną historię, jednocześnie dodając do dzieła swój indywidualny wkład. Jej ilustracje i kompozycje kadrów pełne są emocji. Uczuć tak silnych, że czasami dobrze jest zamknąć album na chwilę i uspokoić skołatane nerwy. Z pewnością Margaret Atwood dumna jest z ostatecznego rezultatu.

Opowieść podręcznej
Autor: Nault Renée, Margaret Atwood
Gatunek: komiks
Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 14 kwietnia 2021

 

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU JAGUAR
 
 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

 

Paweł Biegajski

Nałogowy kinomaniak i książkocholik. Plotka głosi, że przeczytał „Rozmowę w Katedrze" i „Braci Karamazow" w przedszkolu i to w oryginale. Nieuleczalny miłośnik poetyki kina Lava Diaza, społecznych obrazów Yasujiro Ozu i dyskretnego uroku Bunuela. Twórca bloga Melancholia Codzienności.