KsiążkiKsiążki nowości

Neal Stephenson '7EW’

Neal Stephenson jest autorem znanym wszystkim fanom szeroko pojętej fantastyki. To twórca kultowego Cyklu barokowego. Jak mało to ma solidne podstawy do pisania prawdziwego science-fiction, gdyż studiował fizykę i geografię oraz przez długi czas pracował naukowo. Nic więc dziwnego, że jego twórczość – mimo że pełna różnego rodzaju przedziwnych pomysłów – zarazem wydaje się bardzo realistyczna i wyważona.

Nie inaczej jest również w przypadku 7EW, najnowszej powieści autora. Akcja książki zaczyna się z wielkim rozmachem i zarazem wielką tragedią. Niedaleka, bliżej nie określona przyszłość. Jedyny naturalny satelita Ziemi eksploduje. W efekcie powstałe kawałki zaczynają uderzać o siebie, z czasem rozpadając się na coraz mniejsze kawałki i zagrażając planecie. Ta tykająca bomba zegarowa sprawia, że naukowcy opracowują plan przetrwania ludzkości poza Ziemią. Czy jednak jest to możliwe? Specjaliści na Ziemi podejmują dramatyczną decyzję, która wpłynie nie tylko na ich życie, ale życie przyszłych pokoleń.

Cała opowieść podzielona jest na trzy części. Każda z nich skupia się wokół różnych wydarzeń, które są ze sobą połączone wątkiem rozpadu Księżyca. Pierwsza część opowiada o wydarzeniach sprzed dwóch lat przed zapowiadanym końcem ziemskiego życia (tyle czasu ma minąć od eksplozji Księżyca do chwili, gdy jego odłamki zakryją niebo w Kamiennym Deszczu). Cześć druga ukazuje losy ocalałych oraz całkowite unicestwienie życia na Ziemi. Ostatnia część przedstawia wydarzenia ukazane pięć tysięcy lat później. W głowach ocalałych tworzy się plan ponownego skolonizowania planety. Tak więc cykl zatacza koło, a potomkowie ludzi, którym udało się uciec z umierającej planety, ponownie chcą ją zaludnić. Czy jednak może się to udać? Aby otrzymać odpowiedź na to pytanie trzeba zapoznać się z tą historią.

Stephenson w swojej najnowszej powieści w charakterystycznym dla siebie stylu łączy mnóstwo różnego rodzaju elementów. Nauka i fantastyka. Filozofia i psychologia. Technika i literatura. Przede wszystkim to jednak swojego rodzaju hołd złożony nauce. To właśnie element „science” jest tu motorem nakręcającym historię. Może to jednak sprawić, że czytelnicy nastawieni na prostą rozrywkę z zagładą w tle, poczują się odstraszeni, zagłębiając się w kolejne meandry naukowych wywodów, zagadnień tłumaczących przeciętnemu odbiorcy chociażby spraw związanych z przetrwaniem w kosmosie. Z drugiej strony jest w twórczości Stephensona pewna lekkość w konstrukcji fabuły (być może wynikająca z humoru?). Ta historia wcale nie męczy, przeciwnie, szybko się ją pochłania.

7EW nie jest może najlepszą powieścią Stephensona, ale autor udowadnia, że nadal jest w znakomitej formie. To kawał rewelacyjnego science fiction, które zaspokoi nawet bardziej wymagające gusta. Powieść robi wrażenie przede wszystkim wizją przyszłości ukazaną przez autora, ale również epickim rozmachem. Stephenson porusza wiele ważnych tematów, które z perspektywy współczesnego człowieka są bardzo istotne i na swój sposób przestrzegają nas przed ewentualną tragiczną przyszłością. Polecam.

— Tomasz Drabik

7EW
Autor: Neal Stephenson
Wydawnictwo: MAG
Gatunek: Science Fiction
Data wydania: 9 listopada 2016

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.