Książkirecenzja książka

Żydzi. Opowieści Niepoprawne Politycznie – Piotr Zychowicz

Temat stosunków polsko-żydowskich w naszym kraju jest bardzo drażliwy. Związane jest to głównie ze wspólną historią obu narodów. Niestety panująca obecnie sytuacja ma niewiele wspólnego z historyczną prawdą. Mity, które narosły w sprawie stosunków polsko-żydowskich głównie przez ostatnie kilkadziesiąt lat, a swój początek mają dużo, dużo wcześniej, sprawiają, że temat Żydów w Polsce najlepiej powinien być w ogóle nie poruszany. Z jednej strony można zostać okrzykniętym antysemitą, a z drugiej filosemitą. W obydwu przypadkach zapędzanie się w skrajności jest spowodowane powielaniem wielu półprawd prowadzących do zamazania prawdziwego wizerunku relacji obu narodów.

Pytanie, które należy sobie teraz postawić brzmi: czy w chwili obecnej jest jeszcze możliwość aby na światło dzienne wydobyć to, co pod wpływem zakłamania historii i niekiedy celowych manipulacji zostało ukryte? Tego trudnego zadania podjął się etatowy łamacz schematów i pisarz, który nigdy nie podąża za tłumem. Mowa tu oczywiście o Piotrze Zychowiczu, autorze kontrowersyjnego Obłędu 44. Autor kolejny raz mierzy się z niewygodnymi prawdami, które narzucane są nam przez historyków i serwuje gorzką, ale otrzeźwiającą lekcję, która pozwoli na spojrzenie na „naród wybrany” z innej perspektywy. Niestety to, co przekazuje Zychowicz daleko mija się z polityczną poprawnością, ale dzięki temu może ruszy w naszym kraju dyskusja, która naprostuje wiele zakrzywionych prawd i pozwoli wreszcie przełamać twarde, niekiedy zakłamane schematy.

W stosunku do poprzednich swoich książek Piotr Zychowicz rezygnuje ze standardowej budowy. Książka, którą tym razem czytelnik weźmie do ręki składa się z wywiadów i artykułów, które autor publikował na przestrzeni lat w różnego rodzaju pismach. Wszystko to zebrane jest w jednym miejscu, dzięki czemu po lekturze wyłania się klarowny obraz tego, co do tej pory mogłoby się dla większości wydawać zwykłą abstrakcją. Najciekawsze są wywiady z żydowskimi historykami i różnymi wybitnymi intelektualistami, którzy wbrew temu, co propagują przedstawiciele ich nacji, otwarcie się temu sprzeciwiają. Zychowicz pisze jednak nie tylko o sprawach niewygodnych dla Żydów. W kilku przypadkach zarzuca także Polakom zacieranie prawdy.

Z książki Zychowicza wyłania się, wydawać by się mogło, prawdziwy obraz ostatnich kilkudziesięciu lat historii stosunków polsko-żydowskich. Możemy dowiedzieć się prawdy o powstaniu w getcie warszawskim, które przedstawiane jest jako wielki zryw uciemiężonego narodu żydowskiego. W rzeczywistości „zryw” ten trwał jeden, góra dwa dni i stał się pretekstem do wymordowania pozostałych Żydów i spalenia całego getta. Niemcy stracili w nim zaledwie kilku żołnierzy. Autor porusza sprawy związane z kolaboracją, szmalcownictwem, czy zbrodniami. Nie oszczędza nikogo. Dostaje się zarówno Polakom, jak i Żydom, z tą różnicą, że o zbrodniach Polaków mówi się głośno, to zbrodnie Żydów z premedytacją są przemilczane. Okazuje się jednak, że Żydzi odpowiedzialni byli za śmierć swoich rodaków wiele razy, zarówno w gettach jak i w obozach koncentracyjnych. Głośno mówi także o tysiącach Żydów służących w Wermachcie, którzy świadomie wybrali stronę, aby przeżyć.

Książka Zychowicza na pewno nie jest laurką wystawioną Polakom, choć w wielu przypadkach podkreśla naszą rolę w ratowaniu Żydów, która w dzisiejszych czasach coraz częściej zostaje pomijana, kosztem nagłaśniania sytuacji, w której Polak wydał lub zamordował Żyda. Oczywiście o takich sytuacjach też trzeba mówić głośno, jednak należy przedstawiać prawdziwy obraz, a nie przypisywać wszystkiego narodowo-katolickiej tożsamości Polaków. Prawda niestety jest o wiele bardziej przyziemna. W większości przypadków zbrodnia spowodowana była odwetem za donoszenie przez Żydów wkraczającej Armii Czerwonej, a często były to zwyczajne bandyckie napady. W żaden sposób nie można oczywiście tego usprawiedliwiać, ale też nie można naginać prawdy w drugim kierunku. Niestety w dzisiejszych czasach taki obraz Polaka jest kreowany w świecie przez żydowskich historyków, którzy sami tworzą swoją prawdę i przedstawiają je młodym ludziom. Przykładem mogą być protesty w ostatnim czasie przed ambasadą polski w Ameryce, żydowskich studentów, oskarżających Polaków o Holokaust.

Osobny rozdział poświęcony jest także braciom Bielskim, o których nakręcony został głośny film Opór, z Danielem Craigiem w roli głównej. Nawet w Polsce reklamowany był jako film o bohaterskich Polakach, którzy w lasach stawiali opór. Z drugiej strony nie można się dziwić, że w świecie przedstawiany jest taki obraz Polaków, jeżeli my sami we własnym kraju propagujemy takie zakłamane historie. Prawda jest taka, że bracia Bielscy dowodzili komunistycznym oddziałem, który z zimną krwią wymordował 130 polskich chłopów. Tego jednak w filmie nie pokazano, a w zamian wystawiono im piękną laurkę. W rzeczywistości nie byli oni partyzantami, a zwykłymi bandytami, którzy nawet uratowanych Żydów, jeżeli nie mieli pieniędzy, traktowali jak gorszy sort. Bracia Bielscy jaki inni winni masakry Polaków w Nalibokach, nigdy nie zostali osądzeni. Za to na ławie oskarżonych zasiadł oficer AK, Eugeniusz Klimowicz, który dowodził miejscową samoobroną. Podczas masakry obrońcom udało się zastrzelić kilku napastników. Oskarżenie komunistycznej prokuratury brzmiało: zamordowanie radzieckich partyzantów. Absurd.

Piotr Zychowicz poza tymi najważniejszymi tematami porusza ich jeszcze więcej, za każdym razem przełamując schematy, demaskując kłamstwa i ukazując niewygodne prawdy. Pozycja ta nie jest łatwa w odbiorze i wzbudza mnóstwo emocji i kontrowersji. Sądzę jednak, że nie na tym zależało autorowi. Jego głównym celem było po prostu ukazanie prawdy. Tej trudnej i niewygodnej, ale jednak prawdy. Pytanie tylko, czy czytelnik dzięki tej książce pozwoli sobie zmienić swój punkt widzenia i będzie chciał podążać inną drogą, niż tą którą serwują nam światowe media i pseudo autorytety. Polecam.

Żydzi. Opowieści Niepoprawne Politycznie
Autor: Piotr Zychowicz
Wydawnictwo: Rebis
Gatunek: Publicystyka
Data wydania: 17 maja 2016

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.