komiksnews komiks

„Fastnachtspiel” – klasyka komiksu po raz pierwszy w całości!

Już 2 kwietnia premierę będzie miało zbiorcze wydanie komiksu Fastnachtspiel Marka Turka. Oniryczna, surrealistyczna seria, tworzona od końca lat ’90 roku po raz pierwszy zostanie opublikowana w w całości. Komiks ukaże się nakładem Wydawnictwa 23.
Marek Turek o komiksie: Czym dla mnie jest Fastnachtspiel? To trochę jedno z dzieci, które uporczywie pomieszkuje z rodzicem,zamiast się wyprowadzić i żyć własnym życiem. A trochę towarzysz podróży, który akurat kolejny razwy siada na stacji i jedzie sobie dalej swoja drogą,ale nie ma pewności, że nie dołączy ponownie do wspólnej podróży na jakimś kolejnym przystanku. Ponad dwadzieścia lat (oczywiście z przerwami) dłubania, przerabiania, szlifowania materiału, który za każdym razem ujawnia jakieś błędy, rzeczy warte poprawienia, ale równocześnie kolejne niuanse i znaczenia, które moja podświadomość wcisnęła dyskretnie w kadry tego komiksu.

Marek Turek – jeden z najoryginalniejszych polskich artystów komiksowych. Rysownik-samouk, twórca ilustracji i okładek (książek i płyt). Komiksem zajmuje się od 1992 roku. Kultura Gniewu wydała jego trzy pełnometrażowe albumy: Bajabongo (2008), NeST (2012) i Bellmer. Niebiografia (2017). Pierwsze opowiadania tworzące Fastnachtspiela zaczęły się ukazywać w różnych miejscach pod koniec lat ‘90. W wersji zeszytowej cykl wystartował w 2001 roku – do 2006 roku wyszły cztery części. Ostatni, piąty ujrzy światło dzienne dopiero w wydaniu zbiorczym.Obecnie Turek współtworzy też Wydział 7 – serię o paranormalnych śledztwach w czasach PRLu (wydawnictwo Ongrys).

Tytuł: Fastnachtspiel. Wydanie zbiorcze
Autor: Marek Turek
Format: 210x297mm
Druk: cz.-b.
Liczba stron: 340
Okładka: twarda
Data premiery: 2 kwietnia 2021
ISBN: 978-83-953767-8-8

Wydawnictwo 23 zostało założone przez Jerzego Łanuszewskiego. W marcu 2019 roku opublikowali Broma Unki Odyi, entuzjastycznie przyjętego przez czytelników i krytyków – podczas 30. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi został wybrany komiksem roku, zdobył również statuetkę Orient-Mana w kategorii Najlepszy komiks polski. Następnie wydali kolejne albumy: Johannes Schachmann. Życie i czasy, Mówili na niego Karol, Rotmistrz Polonia oraz Super Naukoledzy: 2099.

Redakcja Administrator