Patricia Wiltshire Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw – recenzja

Patricia Wiltshire to ekolog sądowy, palinolog, przewodnik pomiędzy przyrodą a śmiercią. W swojej książce, Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw, zaprasza czytelników do swojego niezwykłego świata. Krok po kroku przedstawia realia pracy w zawodzie, który wielu z nas zna z małego ekranu, dzięki popularnym w ostatnich latach serialom kryminalnym. Czym w rzeczywistości zajmuje się ekolog sądowy? Jak to możliwe, że bazując na pyłkach, liściach, czy drobinkach znalezionych na ubraniach podejrzanego, palinolog jest w stanie z ogromną dokładnością opisać miejsce, w którym należy szukać zaginionych osób? Na te i wiele pytań możemy znaleźć odpowiedź w publikacji wydawnictwa Feeria.

Na początku swojej książki, Patricia Wiltshire zaznajamia czytelnika z podstawowymi faktami dotyczącymi swojej pracy. Opisuje jakimi metodami posiłkuje się ekolog sądowy, z jakimi trudnościami musi się mierzyć i jakie mogą być efekty jego pracy. Z lektury książki szybko dowiadujemy się, że nauka w tym zawodzie nie kończy się nigdy. Osiągnięcie pozytywnych rezultatów wiąże się z wykorzystaniem wiedzy z wielu dyscyplin, ale nieodzowna jest też intuicja, której nabiera się w ciągu wieloletniej pracy. Ekolog sądowy musi posiadać wiedzę z takich dyscyplin jak botanika, anatomia człowieka, zwierząt i roślin, statystyka, mykologia, palinologia… i całego mnóstwa innych „logii”. Dzięki wszechstronnemu wykształceniu, szerokim horyzontom i kreatywnemu, nieszablonowemu myśleniu, palinolog potrafi dojść do oszałamiająco dokładnych wniosków, które niejednokrotnie są kluczowe w czasie prowadzenia śledztwa.
Autorka książki Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw wykazuje niezwykle pragmatyczne podejście do kwestii śmierci. Jak sama pisze „zwłoki to zwłoki”. Nie przeraża jej ich wygląd, nie odstręcza wysoki stopień rozkładu, ani pożywiające się ciałem organizmy. Dla Patrici Wiltshire każdy z nich jest elementem układanki, którą stara się poskładać w całość. Chłodne podejście autorki do tak newralgicznej kwestii jak śmierć nie oznacza, że nie przejawia ona uczuć żalu w stosunku do osób, które zostały pozbawione życia. Kobieta wie, że najlepiej może pomóc ofierze oraz jej bliskim, przyczyniając się do uchwycenia osoby, która jest odpowiedzialna za jej śmierć. I robi to od wielu lat. W swojej książce uchyla rąbka tajemnicy swojej skuteczności.

Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw to ciekawa lektura, która niewątpliwie przypadnie do gustu każdemu, kto lubi zgłębiać zagadnienia z dziedziny kryminalistyki. Autorka przytacza wiele interesujących spraw, w których uczestniczyła, dzieli się też swoimi odczuciami i wydarzeniami z życia prywatnego. Książka pełna jest zaskakujących faktów, ciekawostek oraz historii rodem z najlepszych kryminałów, dzięki czemu czyta się ją bardzo dobrze. Polecam tę książkę każdemu, czytelnikowi, któremu nie straszne są opisy zbrodni oraz tym, którzy ciekawi są nietypowych technik stosowanych do rozwiązywania najbardziej zawiłych kryminalnych zagadek.

Ślady zbrodni. Niemi świadkowie przestępstw
Autor: Patricia Wiltshire
Tłumaczenie: Adam Wawrzyński
Gatunek: literatura faktu
Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 11 marca

 

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Feeria

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.