Tom Phillips Prawda. Krótka historia wciskania kitu – recenzja

Czy wiecie, co łączy Benjamina Franklina, Steva Jobsa i Billa Gatesa? Wszyscy trzej byli niezłymi ściemniaczami. Między innymi takie zaskakujące fakty ujawnia przed czytelnikami Tom Phillips. Prawda. Krótka historia wciskania kitu to jego druga książka. Poprzednia, Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko, została bardzo ciepło przyjęta przez czytelników, zwłaszcza tych, obdarzonych sporym poczuciem humoru.

Kto z nas nie kłamie? Czasem jest to nieuniknione, by kogoś nie urazić („Czyż moja wnusia nie jest najpiękniejszym dzieckiem na świecie?”), czasem robimy to z wygody („Dziś nie mogę się spotkać, bo muszę przygotować na jutro prezentację.”), a czasem, by zatuszować swoje potknięcia („Mail z informacją, że mam przygotować prezentację? Nic takiego do mnie nie dotarło”). W swojej najnowszej książce Tom Phillips analizuje różne rodzaje ściemy i udowadnia, że mają sporą przewagę nad samotną (w przeciwieństwie do kłamstwa jest tylko jedna) i często mało ekscytującą prawdą.

W książce Prawda. Krótka historia wciskania kitu znajdziemy wytłumaczenie, dlaczego kłamstwo tak często uchodzi płazem. Autor przywołuje takie pojęcia jak bariera wysiłku czy sprzężenie zwrotne, które choć brzmią niczym terminy naukowe, doskonale objaśniają metody działania łgarzy. Sposobów i powodów, dla których kłamstwo bywa chwytliwe i trudne do wyeliminowania, nawet w obliczu niepodważalnych faktów, jest zresztą dużo więcej. Wiele z nich z premedytacją wykorzystywali najbardziej znani żartownisie i ściemniacze. Ulubionym przykładem autora jest… Benjamin Franklin. Czym wsławił się w dziedzinie łgarstwa i szalbierstwa ojciec założyciel Stanów Zjednoczonych? Lista jego przewinień jest zaskakująco długa, a sukcesy w szerzeniu nieprawdy wręcz imponująca.

Na kartach książki opublikowanej przez Wydawnictwo Albatros znajdziecie wiele niesamowitych opowieści. Podszywanie się pod majętne osobistości, wymyślanie niestworzonych historii, nabieranie naiwniaków na milion sposobów, w tym przy użyciu nieistniejącego państwa, w które jednak spora grupa osób uwierzyła… Tom Phillips po raz kolejny udowadnia, że życie pisze scenariusze, których nikt nie byłby w stanie wymyślić. Mnie najbardziej do gustu przypadł rozdział Kłamstwo o Ziemi. Dowiecie się z niego m.in. jak to możliwe, że na naszych mapach brakuje olbrzymiego masywu górskiego, przecinającego Afrykę, mimo że można go znaleźć na większości map wydanych w XIX wieku.

Prawda. Krótka historia wciskania kitu to zabawna, ciekawa i pouczająca lektura. Jej autor w lekkim, żartobliwym stylu opisuje śmieszne anegdoty, ale i historie, które miały niebagatelny wpływ na losy setek, a nawet tysięcy osób. Po lekturze przekonacie się, że kłamstwo może i ma krótkie nogi, ale bywa też… nieśmiertelne.

Prawda. Krótka historia wciskania kitu
Autor: Tom Phillips
Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc
Gatunek: Literatura faktu
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 25 marca 2020

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoalbatros.com/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.