Katarzyna Enerlich – „Kiedyś przy Błękitnym Księżycu”

Kiedyś przy Błękitnym Księżycu to jedna z wielu powieści obyczajowych Katarzyny Enerlich, jakie ukazują się nakładem Wydawnictwa MG. W tej pozycji autorka podejmuje niezwykle trudny temat, jakim jest dorastanie u boku rodziców-alkoholików. Enerlich będąc wnikliwą obserwatorką ludzkich charakterów, kreśli angażujące i przejmujące studium  wpływu, jaki alkoholizm rodzica wywiera na dziecku i jak rzutuje na całe jego późniejsze dorosłe życie.

Bohaterką książki jest dorosła już Barbara, która właśnie jako dziecko zmagała się z alkoholizmem ojca, została także porzucona przez matkę. Całe jej dzieciństwo naznaczone było cierpieniem. Jej rany nie zagoiły się do dziś i być może nie zagoją się nigdy. Bo jak wieść normalne życie, kiedy nie miało się właściwych wzorców w dzieciństwie, kiedy zarywało się noce przez niekończące się awantury, kiedy każdy dzień był właściwie piekłem na ziemi? Mieszkająca we Włoszech bohaterka podejmowała różne kroki, by wyjść na prostą, ale sama nieustannie popełnia błędy, bez względu na to, czy tkwi w samotności, czy próbuje szukać szczęścia u boku mężczyzny. Teraz jej ojciec trafia do szpitala. Dla Barbary jest to moment, by jeszcze raz stawić czoła demonom przeszłości.

Kiedyś przy Błękitnym Księżycu Katarzyny Enerlich to proza trudna i przejmująca. Autorka opowiada o alkoholizmie z perspektywy dziecka wychowującego się pod opieką pijącego ojca. To szczera, emocjonalna i wartościowa pozycja, która zmusza do refleksji.

Kiedyś przy Błękitnym Księżycu
Autor: Katarzyna Enerlich
Gatunek: literatura obyczajowa
Wydwanictwo: MG
Data premiery: 29 stycznia 2020

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.