Przemysław Żarski. Ślad – recenzja

Ślad to druga powieść Przemysława Żarskiego, który zadebiutował mocnym kryminałem Umwelt. Teraz powraca z kolejną trzymającą w napięciu historią, nowymi bohaterami i przerażającym wielowątkowym śledztwem, które w psychice bohaterów zostanie z nimi na dłużej. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona.
Fabuła książki osadzona jest na dwóch płaszczyznach czasowych. W wydarzeniach z teraźniejszości jesteśmy świadkami znalezienia w jednym z mieszkań w centrum Sosnowca kasety VHS z zapisem morderstwa młodej dziewczyny. Niestety poza samym analogowym zapisem, w budynku nie ma najmniejszego śladu, że w tym miejscu mogło dojść do jakiejkolwiek zbrodni. Sprawą zajmuje się komisarz Kreft. To właśnie on i jego zespół muszą ustalić, kim jest ofiara i odnaleźć mordercę. Sprawa niestety nie należy do prostych.

Z retrospekcji dowiadujemy się zaś o tajemniczych wydarzeniach sprzed dwudziestu pięciu lat. Jest rok 1993. Młodzież z jednej ze szkół średnich bawi się na balu studniówkowym. Wśród nich jest Sylwia Nowacka, która po kłótni z chłopakiem wychodzi z imprezy, lecz nigdy nie wraca do domu. Ówczesne śledztwo też nie przynosi żadnego rozwiązania. Ślad po dziewczynie się urywa. Czy po dwudziestu pięciu latach sprawa się wyjaśni? Co wspólnego ma tamto zniknięcie z zapisem na taśmie?

Punkt wyjścia dla intrygi kryminalnej jest bardzo ciekawi. Autor przyzwoicie prowadzi śledztwo, nie zdradzając czytelnikowi zbyt wcześnie rozwiązania. Łączy ze sobą wydarzenia z przeszłości i teraźniejszości, ukazując je przez pryzmat chwilowych decyzji i wyborów, które definiują nas samych i naszą przyszłość. Na minus należy zapisać dość płytkie postaci,  z którymi jakoś ciężko się identyfikować. Protagonistom brakuje charakteru i czegoś, co wyróżniałoby ich na tle współczesnego kryminału.

Ślad Przemysława Żarskiego to ciekawy kryminał z brutalnymi morderstwami w tle. Dobrze poprowadzona intryga mimo wrażenia lekkiej chaotyczności, trzyma czytelnika w napięciu, prowadząc go do mocnego finału, będącego zarazem wprowadzeniem do dalszych przygód komisarza Krefta.


Zobacz też recenzje:


Ślad
Cykl: komisarz Kreft
Autor: Przemysław Żarski
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał, thriller
Data wydania: 12 lutego 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.