Książkirecenzja książka

Christopher Macht. Spowiedź carycy Katarzyny II – recenzja

Kobiety u władzy zawsze fascynowały miłośników historii i nie tylko. Opowieść o tym, jak, pomimo zwykle patriarchalnego systemu udało im się dotrzeć na jego szczyt, jest często niezwykle barwna. Nie inaczej jest w przypadku jednej z najbardziej intrygujących władczyń, która panowała w XVIII-wiecznej Rosji. Wydawnictwo Bellona postanowiło przybliżyć ją czytelnikom za sprawą lektury o dość nietypowej formie, czyli książki Spowiedź carycy Katarzyny II autorstwa Christophera Machta.

Wiele osób pamięta carycę Katarzynę Wielką, jako postać, która miała ogromny wpływ na historię Europy, a zwłaszcza Rosji i Polski. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak interesujące było jej życie nie tylko jako władczyni, ale i kobiety. Książka Spowiedź carycy Katarzyny II może to zmienić. Jest ona wywiadem rzeką, a zarazem rozmową kochanków – tytułowej bohaterki oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego. Podczas przerywanych miłosnymi uniesieniami konwersacji poruszają oni właściwie wszystkie tematy dotyczące kobiety. Dzięki lekturze tej pozycji czytelnicy poznają szczegóły dotyczące jej młodości, małżeństwa, drogi do tronu i tego, jak wyglądało jej życie po jego objęciu. 

Czytając książkę Spowiedź carycy Katarzyny II, odkrywamy barwny świat intryg, zależności, dworskich tajemnic. Z pewnością tematami, które najbardziej zainteresują niektórych odbiorców, są te, dotyczące słynnych, wyjątkowo ekscentrycznych jak na jej czasy poczynań kobiety w alkowie. Z wywiadu dowiemy się sporo o jej romansach, poznamy też personalia kochanków carycy, ze Stanisławem Augustem Poniatowskim włącznie.

Spowiedź carycy Katarzyny II to książka nietypowa. Treści historyczne przekazane w formie wywiadu, przeprowadzanego na dodatek przez ważne dla losów świata postaci są z pewnością dużo bardziej przystępne dla przeciętnego czytelnika, niż kompendia wtedy, opracowania tematyczne lub klasyczna literatura faktu. Rozmowę opatrzoną ilustracjami, które przedstawiają omawiane postaci, czyta się lekko i szybko. A jednak lektura nowości wydawnictwa Bellona nie porwała mnie w stopniu takim, jak bym chciała. Dlaczego? Ponieważ zabrakło mi w niej emocji. Konwersja między kochankami jest bardzo grzeczna i spokojna, nawet wtedy, gdy poruszają oni tematy kontrowersyjne, przez co traci niego na realizmie. 

Spowiedź carycy Katarzyny II to książka dobra, z której można dowiedzieć się wielu intrygujących faktów i ciekawostek na temat jednej z najbardziej znanych władczyń świata. Czas spędzony na jej lekturze będzie wartościowy zwłaszcza dla tych osób, które są zafascynowane postacią carycy Katarzyny Wysokiej i im właśnie mogę ją polecić. 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Bellona

 
 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 
 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.