hothot 2inneinne książkaKryminalna KulturacjaKsiążkitop książka

Top 10: Najlepsze polskie kryminały 2018

TOP 10 – najlepsze polskie kryminały 2018 to kolejne subiektywne podsumowanie mijającego roku. Poniżej znajdziecie alfabetyczną listę dziesięciu polskich kryminałów, które zrobiły na nas największe wrażenie. Zgadzacie się z naszym zestawieniem? Jakie tytuły Waszym zdaniem powinny się w nim znaleźć? Dajcie znać w komentarzach!

ZOBACZ TERAZ NAJLEPSZE POLSKIE KRYMINAŁY 2019

Cienie. Wojciech Chmielarz

Cienie
Twórczość Wojciecha Chmielarza to już pewne zjawisko, które nie dość, że jest nie do podrobienia, to śmiało może wyznaczać nowe kierunki w polskiej powieści kryminalnej. To bez wątpienia czołowy rodzimy autor gatunkowy, który spokojnie może konkurować z pisarzami zagranicznymi. Cienie znakomitą intrygą oraz świetnie poprowadzoną fabułą, tylko to potwierdzają. Brawurowo przedstawiona historia, nakreślona przez pryzmat władzy i wielkich pieniędzy.

Czerwony Pająk. Katarzyna Bonda

Czerwony pająk recenzja
Katarzyna Bonda oddała czytelnikom brawurowe zwieńczenie losów Saszy Załuskiej. W Czerwonym Pająku brakuje dynamiki a akcja rozwija się powoli. Niemniej autorka w zamian oferuje świetnie rozpisanych bohaterów, niesamowicie skonstruowaną i enigmatyczną historię oraz ogrom wątków, które wzajemnie się przecinają i oddziałują na siebie, finalnie prowadząc do zaskakującego zakończenia. To też bardzo satysfakcjonujące zwieńczenie całego cyklu.

Definicja Strachu. Michał Wróblewski

Definicja Strachu to głośny debiut na polskim rynku, którego autor, dotychczas dziennikarz i bloger, z niezwykłą sprawnością połączył różne gatunkowe konwencje. Wróblewski świadomie bawi się z czytelnikami, nie dając łatwych fabularnych odpowiedzi, ani nie sugerując jednoznacznie, w jakim kierunku finalnie skręci jego historia. Choć znanych schematów jest tu całe mnóstwo, to jednak mądre ich połączanie i umiejętne wykorzystanie sprawiają, że losy Ethana Nero śledzimy w napięciu licząc na zakończenie pełne fajerwerków. Nie zawiedziecie się tą historią.

Głębia. Marek Świerczek

Głębia jest to jedna z tych historii, w którą czytelnik bez wahania jest w stanie uwierzyć, nawet jeśli w rzeczywistości nie miałaby prawa się wydarzyć. Dzieje się to za sprawą kunsztu autora, który doskonale zanurza tę fabułę w realizmie. Elementy historyczne, wyraziści bohaterowie, zabobonni mieszkańcy, motywy nadprzyrodzone, wątek kryminalny i nieudolne śledztwo prowadzone przez karierowiczów rodzącej się w bólach władzy ludowej. Czego można chcieć więcej? Gratka dla miłośników grozy i kryminału.

Kastor. Wojtek Miłoszewski

Kastor to historia, jakiej szczególnie mi brakowało w ostatnim czasie. To kryminalna, brutalna fabuła osadzona w realiach rodzącej się w bólach Trzeciej Rzeczypospolitej. Bez przerysowań i zbędnego politykowania, jak w przypadku Inwazji. Wciągająca policyjna opowieść, która mogła się wydarzyć naprawdę. Mogła się wydarzyć tylko w Polsce, w tamtych czasach i ówczesnych realiach. Kawał znakomitej rozrywki.

Kręgi. Zbigniew Zborowski

Najnowsza powieść Zbigniewa Zborowskiego to kryminał przede wszystkim intrygująco napisany, stanowiący godną kontynuację Skazy. To gwarancja mrocznej i wciągającej historii. Wyraziści bohaterowie, ciężka, pokręcona intryga i duża dawka realizmu sprawiają, że od lektury ciężko jest się oderwać.

Mock. Pojedynek. Marek Krajewski

Mock. Pojedynek przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom autora. Okraszony jest realistycznym tłem społecznym początku XIX wieku i – co najważniejsze – zawiera genezę jednego z najlepszych książkowych detektywów w kraju – co dla fanów Mocka stanowi nie lada gratkę. Historia nie tylko zaczyna się mocnym uderzeniem, cały czas trzyma w napięciu i przeplatana jest kilkoma zaskakującymi twistami, ale i kończy się małym fajerwerkiem.

Nora. Katarzyna Puzyńska

Puzyńska Nora Recenzja
W tym roku Katarzyna Puzyńska powróciła z dziewiątym już tomem przygód policjantów z Lipowa – bohaterów których losy od kilku lat śledzimy z niesłabnącym zainteresowaniem. Kto czyta tę serię, ten wie, że na autorkę zawsze można liczyć. Puzyńska ponownie nie zawodzi, oddając nam misternie utkaną kryminalną intrygę, która swój początek jak zwykle znajduje w tajemnicy z przeszłości. Autorka nie tkwi w miejscu, z każdą powieścią się rozwija, zmieniając konwencję, klimat, rozwijając bohaterów. W Norze sielska atmosfera i zależności wiejskich społeczności schodzą na drugi plan, a na pierwszy wysuwają się duże pieniądze, lokalne sieci powiązań osób nieoficjalnie dzierżących władzę. Historię wieńczy zaskakujący finał.


ZOBACZ TERAZ NAJLEPSZE POLSKIE KSIĄŻKI 2018

Skaza. Robert Małecki

Skaza to kryminał z górnej półki, którym autor, Robert Małecki, bardzo wysoko zwiesił sobie poprzeczkę przed kolejnym tomem. Jest tu wszystko, co rasowa historia z trupem w tle posiadać powinna. Małe miasteczko, lokalne układy, niebezpieczne związki, zmowa milczenia, wyrazisty protagonista. Nic więc dziwnego, że od książki ciężko się oderwać. Mocne rozpoczęcie cyklu. Na drugi tom będziemy czekać z niecierpliwością.

Żmijowisko. Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz zasłużył, by znaleźć się w naszym zestawieniu dwukrotnie, bo również jego Żmijowisko to powieść, którą czyta się z zapartym tchem. Choć różna od Cieni, to bardzo emocjonalna i brutalna zarazem. Autor doskonale wie, jak dramatycznymi zdarzeniami wpływać na czytelnika. Rozstawia odbiorców po przeciwnych stronach barykady, dając im „narzędzia”, dzięki którym mogą wczuć się w osoby związane z ukazaną tragedią. Po drodze delikatnie nawet sugeruje możliwe zakończenie, ale mało kto zwróci na nie uwagę w trakcie lektury. Finalnie wszystko staje się oczywiste, do tego stopnia, że aż trudno w to uwierzyć. Ostatnie strony każdy chyba przeczyta dwa razy.

ZOBACZ TAKŻE NAJLEPSZE SERIALE 2018!

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RANKINGÓW, NEWSÓW I RECENZJI?
KLIKNIJ LUBIĘ TO!

 

mecha1 Administrator