Wojtek Wawszczyk. Pan Żarówka – recenzja

Wojtek Wawszczyk to debiutant na polskim rynku komiksowym, choć z komiksami do czynienia miał wcześniej, chociażby reżyserując adaptację Jeża Jerzego. Wieloletni animator tym razem spróbował swoich sił w nowym medium. Właśnie nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu na półkach księgarń pojawiła się jego debiutancka powieść graficzna Pan Żarówka.

Jest to historia nietypowa i przepełniona ogromem metafor, które mają ukazać szereg egzystencjalnych problemów społeczeństwa. Wawszczyk skupia się wokół osoby sześcioletniego chłopca i jego rodziny.  Wypadek sprawia, że chłopiec podłączony do prądu zaczyna świecić. Jakby tego było mało, jego ojciec zostaje rozprasowany jak naleśnik, a matka złamana na pół. Ta pokaleczona rodzina próbuje jakoś egzystować, ale nie jest to łatwe, gdy wszyscy występują przeciw nim.

Pan Żarówka porusza wiele bardzo trudnych tematów związanych z rodziną, społeczeństwem, codziennym życiem. Autor wielokrotnie poprzez kadry komiksu trafia w samo sedno problemu. Niekiedy można powiedzieć że ilość kłopotów przedstawiona przez autora jest zbyt duża jak na jedną rodzinę. Tu chodzi jednak o metaforę, która ma ukazać problemy całego społeczeństwa na przykładzie tych konkretnych osób.
Mimo prozy życia całość jest niezwykła. Jak wspomniałem wcześniej jest tu mnóstwo analogii, które w dosadny, a czasami w zabawny sposób mają ukazać dramat i tragedię oraz codzienne problemy. Z drugiej strony autor nie boi się wykrzywiać świata przedstawionego, wchodząc na grunt fantastyki uchwyconej przez pryzmat miasta i związanych z nim elementów. Na pewnej płaszczyźnie to także komiks o superbohaterze, który zdobywa swoją moc, próbuje ją oswoić, a finalnie wykorzystuje ją do pomocy.

Wizualnie Pan Żarówka przedstawiony jest w sposób ekspresyjny. Czarno-białe kadry z jednej strony przerażają, a z drugiej śmieszą. Autor, który jest zarówno autorem scenariusza jak i rysownikiem, stawia tu na surrealizm w czystej formie, a zabawa dwoma kolorami uwypukla znaczenie poszczególnych części i etapów życia Żarówki. Całości dopełnia rewelacyjne wydanie. Czarna cegła z pozłacanym nadrukiem i czarnym brzegami stron. Robi wrażenie.

Pan Żarówka to wysokiej klasy debiut. Wawszczyk ze zwykłej historii o dojrzewaniu obrazującej problemy współczesnego społeczeństwa i rodziny, z historii po poszukiwaniu sensu życia, wykreował przezabawną i angażującą opowieść zawierającą tyle różnych elementów składowych, że trudno je wszystkie wymienić. Składają się one jednak na kapitalny, surrealistyczny komiks, który wyraźnie gra na emocjach czytelników.

Pan Żarówka
Autor: Wojtek Wawszczyk
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Gatunek: powieść graficzna
Data wydania: 20 kwietnia 2018

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.