hotKryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Wojciech Wójcik. Piąty akt – recenzja

Najnowsza powieść Wojciecha Wójcika, Piąty Akt, wydana przez wydawnictwo Zysk i Ska, to kolejna odsłona jego niezwykłego talentu w tworzeniu intrygujących kryminałów. Tym razem autor zabiera nas w mroczne zakulisia teatru, gdzie dochodzi do szokującego morderstwa. To jednak tylko wstęp do historii, która swój początek ma w 1943 roku. Wójcik, ceniony za precyzyjny styl i umiejętność budowania wiarygodnych postaci, potwierdza swoją pozycję jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy gatunku.

Grupa ambitnych studentów Akademii Teatralnej przygotowuje spektakl dyplomowy, którego centralną postacią jest Nina Seneka – legendarna aktorka o burzliwej przeszłości. Młoda artystka, jeszcze jako nastolatka, brała udział w tajnej akcji likwidacji hitlerowskich kolaborantów. Kiedy wydaje się, że premiera spektaklu będzie wielkim sukcesem, wydarza się coś nieoczekiwanego. Podczas sceny przedstawiającej egzekucję szmalcownika w słynnej kawiarni Kolorowa, sama Seneka, obecna na widowni, nagle opuszcza teatr w wyraźnym wzburzeniu.

Zaledwie chwilę później, w garderobie teatru, odkryte zostają zwłoki Joanny Burzyńskiej, autorki scenariusza. Tragiczne wydarzenie przekreśla nadzieje młodych aktorów na sukces i rzuca cień na całą akademię. Sztuka znika z afisza, a studenci, zmuszeni zmierzyć się z nagłą śmiercią koleżanki, postanawiają dociec prawdy. Wanda, odtwórczyni głównej roli, zaintrygowana tajemniczą przeszłością Niny Seneki, podejmuje śledztwo. Co tak naprawdę wydarzyło się w Kolorowej w 1943 roku? Kim był szmalcownik, którego Seneka zabiła? I jaką rolę w tej mrocznej historii odgrywają stare, zakurzone taśmy filmowe?

Wanda odkrywa, że scenariusz spektaklu zawierał tajemniczy piąty akt, którego treść pozostawała nieznana. Jedynym śladem po zaginionym fragmencie są nietypowe dekoracje zamówione przez Burzyńską. Czy to właśnie w piątym akcie kryją się odpowiedzi na nurtujące pytania? Młoda aktorka, zdeterminowana, by rozwiązać zagadkę śmierci przyjaciółki, zagłębia się w mroczne sekrety przeszłości. Im dalej sięga w przeszłość, tym bardziej skomplikowana i niebezpieczna staje się układanka, którą próbuje ułożyć. Czy uda jej się odkryć prawdę o Ninie Senece i o tym, co naprawdę wydarzyło się w Kolorowej?

Tajemniczy piąty akt, morderstwo w teatrze i mroczna przeszłość legendarnej aktorki – to tylko niektóre z zagadek, które czekają na rozwiązanie. Młoda studentka, wciągnięta w wir niebezpiecznych wydarzeń, musi zmierzyć się ze swoją przeszłością i odkryć prawdę. Oczywiście z każdym krokiem historia wciąga coraz bardziej i staje się coraz bardziej niebezpieczna. Choć sprawa dotyczy zamierzchłej przeszłości, to tajemnice nadal chcą takimi pozostać. Niektórzy zrobią wszystko, aby pewne rzeczy nie ujrzały światłą dziennego. Nie cofną się nawet przed zbrodnią.

Wójcik prowadzi dwie oddzielne historie, które stopniowo się zbliżają i w pewnym momencie przecinają. Każda z osi rzuca nowe światło na drugą, tworząc pełniejszy obraz wydarzeń. Jedna z osi czasowych jest opowiadana liniowo, a druga jest ukazywana poprzez retrospekcje, które stopniowo odsłaniają przed czytelnikiem tajemnice przeszłości i wyjaśniają obecne wydarzenia. Autor naprzemiennie opowiada o wydarzeniach z różnych epok, tworząc w ten sposób dynamiczną narrację i utrzymując czytelnika w napięciu. Oczywiście nie zabraknie tu finałowego suspensu, którego każdy czytelnik oczekuje.

Wójcik w Piątym akcie stworzył prawdziwą galerię postaci, których złożoność i wieloaspektowość nadają powieści głębi. Każdy bohater, od głównej protagonistki poczynając, na drugoplanowych figurach kończąc, to starannie wykreowany indywidualista, obdarzony własnymi motywacjami, lękami i pragnieniami. Nie są to postaci płaskie, lecz pełnokrwiste, zmagające się z wewnętrznymi konfliktami i wyborami moralnymi. Ich relacje są dynamiczne i ewoluują wraz z rozwojem akcji, ujawniając kolejne warstwy psychologiczne.

Autor umiejętnie buduje napięcie między postaciami, tworząc atmosferę tajemnicy i niepewności. Czytelnik, niczym detektyw, próbuje odgadnąć ich prawdziwe intencje i zrozumieć skomplikowane mechanizmy, które nimi kierują. W ten sposób Wójcik angażuje czytelnika w śledztwo, sprawiając, że książka staje się interaktywnym doświadczeniem.

Ponadto, powieść Piąty akt to nie tylko studium psychologiczne postaci, ale również interesujący obraz epoki. Mowa oczywiście o czasach okupacji niemieckiej w Polsce. Wójcik wykonał tu kawał dobrego reserchu. Wszystko jest tu tu dopracowane.  Tło społeczne, w którym rozgrywają się wydarzenia z retrospekcji, jest szczegółowo opisane i odgrywa istotną rolę w kształtowaniu losów współczesnych bohaterów. Nie obywa się tu bez kontrowersji, ale takie to były czasy, które mocno odcisnęły swoje piętno nawet na nas współczesnych.

Wójcik w swojej powieści Piąty Akt stworzył intrygującą historię, w której przeszłość splata się z teraźniejszością. Dzięki dobrze wykreowanym postaciom, czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń kręcących się wokół zbrodni i śmierci. Autor umiejętnie buduje napięcie, łącząc elementy kryminału z psychologicznym studium postaci. To nie tylko trzymająca w napięciu fabuła, ale także głęboka refleksja nad takimi tematami jak moralność, odpowiedzialność i wpływ przeszłości na teraźniejszość. Tło historyczne, w którym rozgrywa się akcja, dodaje powieści realizmu i autentyczności, a starannie wykreowane relacje między bohaterami sprawiają, że czytelnik z łatwością utożsamia się z ich losami.

Piąty akt
Autor: Wojciech Wójcik
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: kryminał
Data wydania: 22 października 2024

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.