Książkirecenzja książka

Londyn. Miasto Queer – recenzja

Po Londynie i Londynie Podziemnym przyszedł czas na kolejną odsłonę cyklu autorstwa Petera Ackroyda, brytyjskiego pisarza i krytyka. Tym razem autor zabiera czytelników w nietypową podróż. Prezentuje bowiem swoje ulubione miasto przez pryzmat społeczności Queer, odkrywając tajemnice miejsc i czasów.

Autor swoją opowieść zaczyna od wyjaśnienia znaczenia słowa queer. Pokazuje jak to znaczenie zmieniało się na przestrzeni lat. Queer stanowiło kiedyś termin wyrażający wstręt. Obecnie w wielu środowiskach wymawiany jest z szacunkiem i określa społeczność osób homoseksualnych. Ackroyd cały rozdział poświęca analizie tego słowa, ale nie skupia się tylko na nim. Bardzo dokładnie opisuje wszystkie słowa i zwroty używane w stosunku do społeczności LGBT na przestrzeni wieków.

Swoją historię rozpoczyna od ukazania szalonych Normanów i władzy Imperium Rzymskiego.  Kolejne epoki tylko umacniają zaznaczoną odmienność. Akcroyd przedstawia historię taką jaka była. Szybko okazuje się, że coś co było traktowane jako odmienność czy dewiacja, długo dobrze funkcjonowało w odmętach miasta, a w ostatnich latach wyszło na światło dzienne i zaczęło się upominać o swoje prawa. Koniec XX wieku okazał się bowiem zamianą frontu wobec społeczności LGBT, co również autor szczegółowo opisał, zaczynając o opowieści o Gay Liberation Front, muzyce disco, AIDS i paradach równości.
W czasie swojej opowieści Ackroyd zabiera czytelników do najmroczniejszych zakątków miasta, gdzie w miejscach do tego przeznaczonych spotykali się ludzie żądni przygód innych niż te, które były powszechnie akceptowane. Tego na pewno nie przeczytamy w podręcznikach do historii. Ten, wydawałoby się, wycinek z życia i historii jednej z największych i najstarszych metropolii świata szybko urasta do rangi czegoś, co z tym miastem jest nierozerwalnie związane. Autor pozostaje w obiektywny w swoim opisie i nie wyraża swojego zdania.  Ocenę pozostawia czytelnikom. Jednoznacznie jednak twierdzi, że Londyn i homoseksualizm od samego początku współistniały razem i tak jest do chwili obecnej.

Londyn. Miasto Queer to spojrzenie na miasto z jeszcze innej strony. Fani autora, którzy znają jego twórczość, wiedzą że jest on z każdego tematu wyciągnąć najciekawsze i najistotniejsze elementy. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Pikanterii dodaje fakt, że w dzisiejszych czasach homoseksualizm jest tematem, który wywołuje ostry spór pomiędzy jego zwolennikami i przeciwnikami. Jedno jest pewne, niezależnie po której stronie barykady się stoi, książka ta wywoła mnóstwo skrajnych emocji i nie pozwoli przejść obok siebie obojętnie.

Londyn. Miasto Queer
Autor: Peter Ackroyd
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: literatura popularnonaukowa
Data wydania: 18 czerwca 2018

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.