Książkirecenzja książka

Philip K. Dick. Opowiadania Najlepsze – recenzja

Za nami premiera kolejnej odsłony serii Wehikuł Czasu, ukazującej się nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Tym razem dostajemy nie lada gratkę dla miłośników science fiction, a mianowicie najlepsze opowiadania samego Phillipa K. Dicka, autora między innymi kultowego Ubika.

Twórczość Dicka znana jest chyba każdemu. Pisarz, którego śmiało możemy nazwać ojcem science fiction, na zawsze zapisał się w kanonie najwspanialszych twórców tego gatunku. Wydawnictwo Rebis na przestrzeni ostatnich lat wydawało większość jego utworów w rewelacyjnej oprawie z ilustracjami Wojciecha Siudmaka. Z tego punktu widzenia wydanie w serii Wehikuł Czasu to taka mała degradacja. Z drugiej strony nie szata zdobi człowieka, a książki nie ocenia się po okładce. Zawartość tego zbioru rekompensuje wszystko.

Czytelnicy dostają dziewiętnaście odmiennych opowiadań nakreślających całą twórczość Dicka

Antologia poprzedzona jest wprowadzeniem Johna Brunnera, napisanym w 1976 roku i zakończona posłowiem samego autora. Opowiadania prezentują różne rodzaje motywów, przeróżne historie i przenikające się nawzajem światy. Klimat tych opowiadań jest oszczędny, zimny i na pewno nie pociągający. Nie łatwo się w nich odnaleźć. Paradoksalnie jednak każda historia wzbudza zainteresowanie i oferująca czytelnikowi całe mnóstwo skrajnych doznań.

Dick w swoich opowiadaniach porusza całe mnóstwo problemów. Najmocniej rzucają się w oczy wątki dotyczące ludzkich postaw i istoty człowieczeństwa. Nie brakuje historii dotyczących Ziemi i jej przyszłości. Pojawiają się obce cywilizacje, androidy, roboty, sztuczna inteligencja czy eksperymenty na ludziach. Oczywiście jak na czasy współczesne autorowi istotnym elementem jest konflikt ZSRS i USA, który pojawia się w jednym z opowiadań. W całej tej palecie wątków nie mogło zabraknąć podróży w czasie i alternatywnych rzeczywistości.

Każdy z tomów Wehikułu Czasu jest na swój sposób wciągający mimo, że dane powieści mają dziesiątki lat na karku. Antologia opowiadań Dicka jest w tej całej serii swojego rodzaju wisienką na torcie. Dick to wizjoner, który snuje swoje opowieści, dając potencjalnemu czytelnikowi mnóstwo przyjemności z lektury a historie na długo zapadają w naszej pamięci. Lektura obowiązkowa.

Opowiadania Najlepsze
Autor: Philip K. Dick
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction, postapokaliptyczna, opowiadania,
Data wydania: 5 października 2021

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

http://www.rebis.com.pl/

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.