komiksrecenzja komiks

Raz & na zawsze. Tom 5. Jałowa ziemia – recenzja komiksu

Bridgette i Duncan, łowcy potworów, powracają w finałowym tomie serii arturiańskiej fantasy, w której losy Wielkiej Brytanii zostają wywrócone do góry nogami. W ostatnim tomie doszło do wielu przetasowań i pojawiło się wielu władców, którzy uważają się za prawowitych królów Brytanii. Chaos, który wkradł się do tego świata, mocno się rozprzestrzenia. Jakie będą kolejne kroki i jak zakończy się ta fantazyjna historia? Tego dowiemy się z ostatniego tomu.

Bohaterowie nadal narażają życie, aby świat wrócił do punktu wyjścia. Czy jednak jest to możliwe? Czy nie za dużo się wydarzyło. Oni nadal wierzą, że mogą coś zmienić. Potrzebują jednak nowych sojuszników. Jednym z nich jest legendarny Robin Hood. Mimo początkowych różnic zdań, łączą swe siły aby dokonać niemożliwego.

W tym czasie wszyscy roszczący swoje prawa do tronu królowie, spotykają się przy Excaliburze, aby rozwiązać problem króla. Nikt nie ma jednak siły, aby wyciągnąć miecz. Chaos się nasila, a bohaterowie mają ręce pełne roboty. Muszą powstrzymać zbliżającą się katastrofę. Nic jednak nie idzie po ich myśli.

Przyznać trzeba, że trup ściele się gęsto, a wyraziste potwory potrafią przykuć uwagę. Jest to zasługa przede wszystkim Dana Mory, który swoje umiejętności przelał na karty tej historii. Obrazy idealnie komponują się z historią Gillena. Klimat arturiańskiej Brytani, ukazanej przez kreskę fantasy, robi ogromne wrażenie. Można momentami twórcom zarzucić, że cała historia to przerost formy nad treścią, ale taki chyba był zamysł od samego początku.

Na pewno nie brakuje tu licznych zwrotów akcji, które potrafią zaskoczyć czytelnika. Gillien powoli odkrywa karty, ukazując ostateczne motywacje poszczególnych bohaterów. Finał może nie powala na kolana, ale z perspektywy całej serii jest naprawdę solidny, choć może odrobinę przekombinowany. Mimo to Raz & na zawsze potrafi wciągnąć na dobre kilka godzin przyjemnej lektury, przerywanej wybuchami i krwawymi pojedynkami  w oparach arturiańskich legend i mitów. Trzeba tylko lekko przymknąć oko, a dobra zabawa gwarantowana.

Raz i na zawsze. Jałowa Ziemia
Twórcy: Kieron Gillen, Dan Mora, Tamara Bonvillain
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 28 marca 2024

 

Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics
 

 

https://nonstopcomics.com

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.