Książkirecenzja książka

R.C. Sherriff. Rękopis Hopkinsa – recenzja

Miłośnicy science fiction z pewnością ucieszą się na kolejną odsłonę znakomitej serii Wehikuł Czasu, wydawanej przez Dom Wydawniczy Rebis. Rękopis Hopkinsa to nowa powieść R.C. Sherriffe’a, autora znanego również z powieści Kres Wędrówki. Seria Wehikuł Czasu liczy już 39 tomów i zawiera utwory najwybitniejszych twórców fantastyki. Najnowsza książka Sherriffe’a z pewnością zapewni czytelnikom wiele godzin wciągającej lektury w mrocznym i pełnym tajemnic świecie przyszłości.

W dalekiej przyszłości, tysiąc lat po upadku cywilizacji Zachodu, odważna grupa badaczy z Królewskiego Towarzystwa Abisynii wyrusza na wyprawę na Wyspę Brytyjską. Podczas ekspedycji natrafiają na niezwykłe odkrycie – rękopis autorstwa Edgara Hopkinsa. Ten były nauczyciel, hodowca drobiu, miłośnik astronomii i członek Brytyjskiego Towarzystwa Księżycowego, spisał swoje obserwacje i wspomnienia, żyjąc pośród ruin dawnego Londynu. Odkrycie rękopisu Hopkinsa staje się bezcennym źródłem wiedzy o przeszłości i daje badaczom wgląd w życie ludzi przed katastrofą.

Opublikowana w 1939 roku powieść nabiera przerażająco aktualnego znaczenia, przedstawiając wypieranie niewygodnej prawdy. Akcja powieści rozgrywa się w angielskim miasteczku, gdzie nadciągający kataklizm budzi wśród mieszkańców obojętność, apatię i lekceważenie. Jedni wcale się nie zmieniają. Inni stają się bohaterami. Nie brakuje również przestępców, którzy zawsze w takich sytuacja będą żerować na tragedii innych. 

Głównym bohaterem jest Hopkins, nadęty nudziarz i próżniak, który mimo swoich wad staje się narratorem upadku cywilizacji. Jego opowieść, pełna angielskiego humoru, jest głęboko ludzka i poruszająca, ukazując ludzką naturę w obliczu katastrofy. Więcej jest tu jednak komizmu niż szlachetnych postaw. Takie jednak chyba było założenie autora, który chciał ukazać ówczesne społeczeństwo przez pryzmat uniwersalnych ludzkich zachowań, w sposób lekko prześmiewczy. Czyż nie podobnie zachowywali się ludzie w filmie Nie patrz w górę?

Jeśli szukasz wciągającej powieści science fiction, która porusza głębokie problemy egzystencjalne, Rękopis Hopkinsa to zdecydowanie książka dla Ciebie. Lektura z pewnością przyniesie niezapomniane przeżycie. Powieść Sherriffe’a pochłania bez reszty i zmusza do zastanowienia nad kondycją współczesnego świata. To książka, która na długo pozostaje w pamięci i skłania do refleksji nad istotą człowieczeństwa. Stawia pytania o to, kim jesteśmy w obliczu zagłady, jakie wartości są dla nas najważniejsze i jak odnajdujemy sens życia w sytuacji beznadziei.

Rękopis Hopkinsa
Autor: R.C. Sherriff
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction, wojenna
Data wydania: 9 kwietnia 2024

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

 
http://www.rebis.com.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.