Jacek Komuda. Zawisza Czarne Krzyże – recenzja

Zawisza. Czarne Krzyże to kolejna wciągająca powieść Jacka Komudy. Jak sam tytuł sugeruje, fabuła kręci się wokół postaci legendarnego rycerza, Zawiszy Czarnego. Książka wpisuje się tym w pewien nieformalny cykl autora, opowiadający o ważnych postaciach z naszej historii. Ukazała się zaś nakładem wydawnictwa Fabryka Słów, z którym autor współpracuje od lat.

Chociaż postać Zawiszy Czarnego istnieje w świadomości większości Polaków, to naprawdę pozostaje bohaterem mało znanym. Ciężko powiedzieć o nim coś więcej ponad to, że zasłynął udziałem w bitwie pod Grunwaldem. Cieszy więc fakt, że pojawia się książka, która może choć odrobinę przybliżyć jednego z najlepszych polskich rycerzy. Oczywiście nie jest to książka historyczna, ale czysta beletrystyka osadzona jedynie w realiach naszej średniowiecznej historii.

Zawiszę poznajemy jako rycerza o ugruntowanej pozycji. Zna go cała Europa, a on sam wzbudza zarówno strach jak i szacunek. Po okresie służby dla króla węgierskiego Zygmunta Luksemburskiego, powraca na łono Korony. Tu zdobywa oblężony zamek i zabija przywódcę zbójów, a jego syna bierze za giermka. W tym samym czasie dostaje list, że jego brat znajduje się w niewoli Zakonu Krzyżackiego. Postanawia więc wyruszyć na Żmudź. Wtedy nie jest jeszcze świadomy, że ta decyzja wywróci jego życie do góry nogami.

Zawisza. Czarne Krzyże to typowa powieść historyczna. Autor kreśli naprawdę wciągającą fabułę, przeplataną wielką przygodą, mnóstwem akcji wyrażonej dynamicznymi opisami potyczek rycerskich i średniowiecznych bitew, w tym bitwy pod Grunwaldem. Nie brakuje tu również opisów ekwipunku, uzbrojenia, technik walki. Komuda nie byłby oczywiście sobą, gdyby nie wprowadził do fabuły odrobiny magii. Słowiańskie wierzenia odchodzą w niebyt, a ich symbolicznym finałem jest wycięcie świętego drzewa.

Najnowsza powieść Jacka Komudy to bardzo atrakcyjna i wciągająca historia. Choć osadzona w ówczesnych realiach historycznych i politycznych, bardziej skupia się na ludziach, emocjach i uczuciach. Finałowa bitwa jest ważna, ale autor nie skupia się na tym jak do niej doszło. Ukazuje raczej wydarzenia pośrednie, które w wielkiej historii są raczej mało ważne. Pozwalają jednak nam współczesnym czytelnikom odkryć znanego i paradoksalnie nieznanego Zawiszę Czarnego, dla którego rycerski honor jest najważniejszy. Wydarzenia w których brał udział nikogo nie rozczarują, a raczej zapewnią kilka godzin z świetnej historycznej rozrywki.

Zawisza. Czarne Krzyże
Autor: Jacek Komuda
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Gatunek: powieść historyczna
Data wydania: 14 kwietnia 2021

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU FABRYKA SŁÓW

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.