komiksrecenzja komiks

Deadly Class. Czułe Pożegnanie. Część 2 – recenzja komiksu

Nareszcie mamy upragniony finał losów dzieciaków z King’s Dominion. Historia Marcusa i spółki wykreowana została przez Ricka Remendera i Wesa Craiga. Wymyślili oni opowieść o nastolatkach, którzy wchodzą w dorosłe życie ucząc się w elitarnej szkole dla zabójców. Cała opowieść składa się z dwunastu tomów, które ukazały się w Polsce nakładem wydawnictwa Non Stop Comics.

Akcja 12 tomu pokazuje kilku bohaterów, którzy przetrwali te trudne lata. Nie wszystkim będzie jednak dane dotrwać do końca. Rozpoczyna się bowiem finałowe polowanie, które ostatecznie pokaże komu los będzie przychylny i kto ile wyniósł z nauki w elitarnej szkole dla zabójców.

Finał skupia się głównie wokół postaci Marcusa. Choć początkowo został on płatnym zabójcą, to ostatecznie rezygnuje z tego ryzykownego zajęcia i postanawia zająć się pisaniem książek. Fakt, że wycofał się z branży nie sprawia jednak, że jego dawni oponenci łatwo o nim zapomnieli. Wcześniej czy później konfrontacja jest nieunikniona. Pytanie tylko kto kogo podejdzie pierwszy.

Historia tej serii zaczęła się od Marcusa i na nim się kończy. Czy jest to finał na miarę naszych oczekiwań? Ja nie byłem rozczarowany, choć nie spodziewałem się nie wiadomo jakich fajerwerków. Ostatni tom nie serwuje nam krwawych masakr, w które obfitowały poprzednie tomy. Nie brakuje tu jednak brutalnych egzekucji i mocnych zwrotów akcji. Twórcy postawili tu raczej na fabularne twisty i dramatyzm w czystej postaci. Dostajemy tu kilka retrospekcji i emocjonalnych wspominek. Wszystko się jednak dobrze komponuje.

Całość zaś nadal nakręca solidna grafika w wykonaniu Wesa Craiga, który zapoczątkował tę serię. Wierny swojemu stylowi prowadził bohaterów przez prawie cztery dekady. W tej kwestii nic się nie zmienia, a śmiało można powiedzieć, że dostajemy swojego rodzaju podsumowanie tego co idealnie grało w każdym tomie. Jest wyraziście, lekko, szalenie i brutalnie. Kwintesencja całej serii.

Finał jak i cała seria Deadly Class to kwintesencja mocnej rozrywki dla dorosłych przez duże R. Nie jest to jednak opowieść dla wszystkich. Czytając tę serię, trzeba wyciągnąć z niej coś więcej niż tylko przyjemność z oglądania brutalnej sieczki niemal na każdej stronie. Forma ma przyciągać, ale istota jest o wiele głębsza. Jest to bowiem opowieść o dzieciakach, którzy zatracili swoje dzieciństwo. Niektórzy zginęli zanim dorośli. Brutalny świat dorosłych sprawił, że musieli szybko dorosnąć. Paradoksalnie jako dorośli w swoim wnętrzu zostali dziećmi. Z tego punktu widzenia jest to tragiczny finał i cała seria.

Deadly Class. Czułe Pożegnanie. Część 2
Twórcy: Rick Remender, Wes Craig, Lee Loughridge
Tłumaczenie: Paweł Bulski
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 29 listopada 2023

Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics
 

 

https://nonstopcomics.com

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.