komiksrecenzja komiks

Recenzja komiksu Torpedo 1972

Enrique Sánchez Abulí niczym twórcy kultowego Ojca Chrzestnego, po latach wraca do swojego legendarnego dzieła. Jego Torpedo traktujące o losach kryminalnego Nowego Jorku oraz gangstera Luci Torelliego, święcące triumfy od lat 80-tych do początku nowego tysiąclecia, za sprawą wydawnictwa Non Stop Comics, doczekało się pięknego polskiego wydania zbiorczego. Abuli tymczasem, również w polskiej wersji od NSC, prezentuje Torpedo 1972 i przenosi akcję o blisko 30 lat do przodu.

Luca Torelli już dawno nie jest tym samym energicznym „Torpedo”. Starość, nie radość, jak to mówią. Ale w schorowanym ciele w dalszym ciągu tli się ten zwariowany duch. To nadal bohater nierozgarnięty, ceniący sobie kobiece piękno i ciskający cięte riposty. Słowem, możliwość ponownego spotkania z naszym ulubieńcem dostarcza niesamowitych wrażeń.

Fabularnie Torpedo 1972 stanowi godną kontynuację, choć niestety scenariusz nie należy do wybitnych. Przeciwnie, mogą razić pewne uproszczenia, naciągana intryga i niezwykle prosta w swym wydźwięku historia. Tak jakby energii Torellego zabrakło samemu Sánchezowi. Do naszego bohatera zgłasza się pewien dziennikarz, który chcąc otrzymać Pulitzera, zamierza napisać artykuł o zbrodni sprzed lat. Niestety, pisarz popełnia błąd, ale również Torelli wpada w kłopoty po tym, jak na jaw wychodzą jego dawne zbrodnie.
Komiks nadrabia na szczęście tym, za co pokochaliśmy pierwowzór – dużą dawką czarnego humoru, wulgarnością, przemocą i jawnym przerysowaniem. Torpedo 1972 to także świetne dialogi oparte w dużej mierze na grach słownych i puentach. Dobra zabawa gwarantowana.

Torpedo 1972 to intrygujący powrót po latach do przygód mało inteligentnego, ale zabójczo niebezpiecznego gangstera. Sprawdzi się nie tylko jako sentymentalna rozrywka, ale również odrębna, nafaszerowana przemocą i czarnym humorem historia. Można narzekać na niskich lotów fabułę, ale nie wpływa to zbytnio na radość i zabawę z lektury.

Torpedo 1972
Autor: Enrique Sánchez Abulí
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Rysunki: Eduardo Risso
Gatunek: Gantasterki
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: listopad 2017

 

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.