komiksrecenzja komiks

Vahanara! – recenzja komiksu

Klasyka polskiego komiksu science fiction powraca. Trzy historie publikowane pierwotnie na łamach Relaxu, teraz w jednym wspólnym albumie, wydanym nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu. Vahanara!, Najdłuższa podróż i Spotkanie, czyli kwintesencja tego co fascynowało komiksowych artystów w drugiej połowie ubiegłego wieku.

Grzegorz Rosiński w swoich kadrach Najdłuższej podróży ukazuje bohaterów nurkujących w oceanach i latających w niezwykłych pojazdach. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie działo się to w epoce dinozaurów, do której to bohaterowie się przenoszą. Prowadzą tu swoje badania naukowe, ale pewne niespodziewane wydarzenia sprawiają, że ich życie staje się zagrożone. Na kompanów jednak zawsze można liczyć.

Jerzy Wróblewski w tytułowej Vahanarze! rozrysowuje kilkuczęściową opowieść o międzyplanetarnych pilotach, którzy stracili kontrolę nad swoją świadomością. Rewelacyjna historia, której nie powstydziłby się współczesny scenarzysta z Fabryki Snów. Walka ze sztuczną inteligencją, która przejęła kontrolę i walczy ze swoimi twórcami. Historia kojarzy się to od razu z filmem Terminator, jednak osadzona jest w całkiem innych realiach.

Ostatnia historia, Spotkanie, to też zaskakujące połączenie opowieści o najeździe kosmitów na Ziemię. Z jednej strony co w tym dziwnego? Zaskakuje przede wszystkim nietypowe podejście do tematu i finalny twist, który pozawala spojrzeć na to wydarzenie z całkiem innej perspektywy. Odpowiedzialny za tą historię jest Bogusław Poloch, który konstruuje światy w światach, postacie w postaciach.

Każda z tych trzech historii nie tylko charakteryzuje się odmiennym scenariuszem ale i całkiem odmienną stylistyką, charakterystyczną dla danego twórcy. Cechą wspólną jest mocna i intensywna kolorystyka. Nie brakuje w niej dynamiki i ekspresji, która była charakterystyczna dla tamtego okresu. Ciekawostką jest posłowie Macieja Jasińskiego zatytułowane Wyprawa na niezakazaną planetę. Opisuje w niej sytuację komiksu w czasach PRL-u, prezentując przy tym oryginalne kadry z omawianego albumu.

To swojego rodzaju podróż w czasie do tego, co już raczej nie wróci. Pozwala inaczej spojrzeć na kreowanie komiksowych historii przeszło czterdzieści lat wcześniej. Wszystko to zgromadzone w pięknie wydanym albumie, serwującym nie tylko świetną rozrywkę, ale będącym zarazem hołdem dla rodzimych twórców.

Vahanara!
Twórcy: Jerzy Wróblewski, Mieczysław Derbień, Grzegorz Rosiński, Ryszard Siwanowicz, Andrzej Sawicki, Bogusław Poloch,
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Gatunek: komiks
Data wydania: 23 maja 2023

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.