Książkirecenzja audiobookrecenzja książka

Rambo. Pierwsza Krew. Tom 2 – recenzja audiobooka

Rambo. Pierwsza Krew II to powieść Davida Morrella, która powstała w 1985 roku. Została napisana na podstawie kinowego filmu, a więc odwrotnie do części pierwszej. Oczywiście nie jest ona idealną kopią scenariusza filmu, a Morrell wplata w tę historię wiele ciekawych opisów i przemyśleń, szczególnie głównego bohatera, jak to miało w pierwszej części. Mimo tylu lat na karku historia ta nadal wzbudza emocje, więc warto się z nią zapoznać, szczególnie że na platformie Storytel pojawiła się wersja audio tej powieści, ponownie w interpretacji Leszka Lichoty.

Akcja zaczyna się kilka lat po wydarzeniach z miasteczka Hope. John Rambo, weteran wojny w Wietnamie, po spaleniu znacznej części miasta Madison odsiaduje wyrok w kamieniołomach. Ma jednak szansę wyjść na wolność, jeśli podejmie się ryzykownej misji. Ma wrócić do Wietnamu, do tego samego obozu, w którym więziono go i torturowano, i ustalić czy nadal są tam więzieni, zaginieni jakiś czas temu, amerykańscy żołnierze. Rambo podejmuje to wyzwanie mimo że nie ufa głównemu organizatorowi tej akcji, agentowi CIA, Murdockowi. Jego przeczucia okazują się niebezpodstawne. 

Bohater wyrusza na niebezpieczną misję, gdzie staje oko w oko ze swoim byłym oprawcą, kapitanem Vhinem, który po ucieczce Rambo z obozu, został skazany na wieczne zarządzanie tym zapomnianym przez Boga miejscem. Spotkania z Rambo jest również dla niego formą zemsty. Kto jednak z tego spotkania po latach wyjdzie cało? Znając film Cosmatosa, wiemy jak się to zakończy. Rambo przyparty do muru przez wrogów, zdradzony przez swoich, wpada w szaleńczą furię, która odbije się dalekim echem po wietnamskiej dżungli. Trup ściele się gęsto, a John wychodzi z tego cało, ratując przy okazji zapomnianych przez wszystkich amerykańskich jeńców.

Produkcja Cosmatosa została zjechana przez krytykę. Film zgarnął wiele Złotych Malin, co nie stanęło mu na drodze, aby w pewnym momencie stać się kultowym. Podobnie jest i z powieścią Morrella. Mimo, że do ideału jest jej daleko, to paradoksalnie eksponuje to co najlepsze w historii Rambo. Jeżeli jeszcze przesłuchamy audiobooka w interpretacji Leszka Lichoty, to na pewno będziemy zadowoleni z efektu. Lektor, który pozytywnie zaskoczył w pierwszym tomie, nadal sobie świetnie radzi jako John Rambo, weteran wojny wietnamskiej, który ponownie musi zmierzyć się z demonami z przeszłości. Naprawdę profesjonalne wykonanie i przyjemność ze słuchania. Dla wielbicieli pozycja obowiązkowa.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SERII AUDIOBOOKÓW NA STORYTEL

Rambo. Pierwsza Krew. Tom 2
Autor: David Morrell
Czyta: Leszek Lichota
Tłumaczenie: Jan Kraśko
Wydawca: Storyside
Gatunek: audiobook, powieść obyczajowa
Czas trwania: 7H 21M
Data wydania: 9 lutego 2021

 

Za materiał do recenzji dziękujemy PLATFORMIE STORYTEL

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.