Książkirecenzja książka

J.R.R. Tolkien. Księga Zaginionych Opowieści. Część 2 – recenzja

Druga część Księgi Zaginionych Opowieści to kontynuacja epickiego, dwunastotomowego cyklu Historii Śródziemia. Seria została wydana przez syna Tolkiena, Christophera, na podstawie zapisków i szkiców pozostawionych po ojcu. Polskie wydanie planowane jest jako pierwsza pełna zagraniczna edycja tego cyklu, a ukazuje się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Tom drugi, przedstawiający między innymi koncepcje Śródziemia i Valinoru, można nabyć w księgarni TaniaKsiazka.pl wraz z innymi bestsellerami.

Publikacja ta zawiera między innymi opowieść o Tinuviel, Turinie Turumbarze i Foaloke. Nie zabrakło pełnej narracji z upadku Gondolinu. Czytelnik może poznać pełną historię Naszyjnika Krasnoludów zwanego Nauglafring oraz poznać losy Earendela I.

 

Bazujące na angielskich i fińskich legendach historie pozwalają spojrzeć na proces twórczy z odmiennej perspektywy. Pozwalają zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniały się te opowieści i jej poszczególni bohaterowie. Niektórzy zmieniali imiona, innym całkowicie zmieniał się charakter, a jeszcze inni zupełnie zniknęli z późniejszych wersji opowieści.

Całość przedstawiona w formie historii opowiadanych żeglarzowi Eriolowi, który wyruszył w wielką morską wyprawę na zachód. Skierował się do Tol Eressei, Samotnej Wyspy, gdzie mieszkali elfowie. Tam dowiedział się od nich prawdziwej historii ujętej w Zaginionych Opowieściach Elfinesse, a którą ostatecznie poznaje czytelnik. Oczywiście każda opowieść kończy się rozległymi komentarzami Christophera Tolkiena, który rzuca dodatkowy obraz na dopiero co poznane historie.

Księga Zaginionych Opowieści to pozycja obowiązkowa dla fanów twórczości Tolkiena. Być może brakuje jej pewnego wyważenia pomiędzy opowiadaniem fabuły a kreśleniem historii i przedstawianiem informacji związanych ze światem, okresem historycznym czy wreszcie bohaterami, co było mocną stroną najsławniejszej trylogii fantasy. To jednak nie jest jej istotą. Jest to jednak bardzo ważna praca skupiająca się wokół zamierzchłych wydarzeń, dająca pewien obraz przeszłości, prezentująca również proces twórczy, będący wspaniałym uzupełnieniem późniejszych wydarzeń.

Księga Zaginionych Opowieści. Cześć 2
Autorzy: J. R. R. Tolkien, Christopher John Reuel Tolkien
Seria: Historia Śródziemia
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: fantasy
Data wydania: 31 marzec 2023

 

„Księga Zaginionych Opowieści” jest do kupienia w księgarni TaniaKsiazka.pl

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.