recenzja serialserial

Ród Smoka – recenzja DVD

Gra o Tron nie tylko ściągnęła przed ekrany telewizorów miliony widzów, ale dzięki epickiemu rozmachowi stała się jednym z najlepszych seriali w historii. Po części to zasługa literackiego pierwowzoru, a po części jakości samego serialu. Oczywiście nie licząc ostatniego sezonu. Mimo to śmiało można nazwać go kultowym. Nic więc dziwnego, że HBO poszło za ciosem i wyprodukowało spin-off, również bazujący na twórczości George’a R.R. Martina. Teraz zadebiutuje on w wydaniach 4K Ultra HD, Blu-ray i DVD.

Ród smoka, bo taki tytuł nosi, po raz kolejny zabiera widzów do Westeros, gdzie czekają widowiskowe walki i mistrzowska intryga. Akcja rozgrywa się około dwieście lat przed wydarzeniami z Gry o Tron. Nim Westeros pogrążyło się w chaosie, na tronie zasiadał ród Targaryenów. W okresie swojego największego rozkwitu, Targaryenowie wraz z 17 smokami władali Siedmioma Królestwami. Król Viserys (Paddy Considine), dobry i szlachetny władca, decyduje, że po jego śmierci na żelaznym tronie zasiądzie kobieta – jego córka. Gdy jednak z drugiego małżeństwa otrzymuje męskiego potomka, kraj zostaje podzielony. Pokój panuje, dopóki żyje król. po jego śmierci rozpoczyna się krwawa walka o władzę, znana później jako „taniec smoków”, który zapoczątkował upadek rodu.

Oczywiście w pierwszym sezonie samej wojny nie doświadczymy. Twórcy skupiają się na samym wprowadzeniu i przedstawieniu stron i ich motywacji. Napięcia tu nie brakuje. Konflikty, knowania, zdrady i intrygi – wszystko w najlepszym wydaniu. Dopiero finał daje nam przedsmak, tego co doświadczymy w kolejnym sezonie. Bitwa dwóch smoków i ich jeźdźców oraz tragiczny finał tej konfrontacji, pokazuje czego możemy się spodziewać.

Aktorsko też wypada rewelacyjnie, mimo że przez cały sezon postaci dorastają, a aktorzy wcielający się w nie, zmieniają. Na brawa zasługują przede wszystkim dwie aktorki wcielające się w Rhaenyra’e – Emma D’Arcy i Milly Alcock. Obie aktorki portretują Rhaenyrę na innych etapach życiowych i każda nadaje jej wielu charakterystycznych cech w trakcie jej dorastania i zdobywania życiowego doświadczenia. Świetnie wypada również Matt Smith jako Książę Daemon Targaryen i Paddy Considine jak Król Viserys Targaryen.

Serial zachwyca również ścieżką muzyczną, którą stworzył Ramin Djawadi, odpowiedzialny za muzykę do Gry o Tron. To on stworzył to niesamowite intro, którego motyw muzyczny wykorzystał również w Rodzie Smoka. Jego melodie połączone z wieloma znaczącymi scenami w serialu potrafiły całkowicie zmieniać ich odbiór. Twórcy lepiej nie mogli wybrać.

Ci, co jeszcze nie mieli okazji zobaczyć spinn-offu Gry o Tron na platformie HBO MAX, mogą ją zakupić w formie wydania DVD lub Blu-ray. Wydanie DVD zawiera pięć płyt DVD, na których znajduje się 588 minut serialu i ponad godzinę ekskluzywnych dodatków. Wśród nich między innymi Powrót do Siedmiu Królestw, czyli refleksje nad spuścizną Gry o Tron i powiązania z Rodem Smoka, oraz Witajcie w Westeros z udziałem Ryana Condala, Miguela Sapochnika oraz George’a R.R. Martina.

Ród Smoka to naprawdę dobry serial, który zachwyca niemal każdym elementem. Oczywiście są drobne niedociągnięcia, szczególnie jeżeli chodzi o kreowanie smoków, czy sceny nocne. Nie przyćmiewają one jednak całości, sezon pierwszy pochłania się bez zbędnych pytań. Warto więc mieć w swojej domowej biblioteczce osobiste wydanie w dowolnej formie.

Ród Smoka
Reżyseria: Miguel Sapochnik, Clare Kilner, Greg Yaitanes
Scenariusz: Ryan J. Condal, George R.R. Martin
Obsada: Paddy Considine, Olivia Cooke, Matt Smith, Emma D’Arcy, Milly Alcock, i inni
Rok produkcji: 2022
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 588 min (dziesięć odcinków).
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: DD 5.1 angielski, włoski, hiszpański, D.D 2.0 polski, czeski, węgierski.
Napisy: polskie, węgierskie, rumuńskie, czeskie, duńskie, szwedzkie,  fińskie, norweskie, dla niesłyszących: język angielski i włoski
Licencja: film do sprzedaży detalicznej z licencją do wypożyczania

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.
 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.