komiksrecenzja komiks

Diuna. Opowieści z Arrakin – recenzja

Po udanej trylogii Diuna. Ród Atrydów, wydawnictwo Non Stop Comics zaserwowało swoim fanom kolejną powieść graficzną z uniwersum . Tym razem są to dwa opowiadania dotyczące bitwy o Arrakis. Album zatytułowany został Opowieści z Arrakin, a twórcami jest znany duet Brian Herbert i Kevin J. Anderson.

Jak już wspomniałem w skład albumu wchodzą dwa opowiadania. Twórcy skupiają się na bitwie o Arrakis i zdradzieckim ataku Harrrkonenów na Atrydów. Pierwsza opowieść ukazana jest z perspektywy dowódcy Sardaukarów, czyli elitarnej jednostki Imperatora. Pułkownik Baszar od dziecka szkolony był na żołnierza, ale jego dzieciństwo naznaczone było atakiem wojsk Atrydów na jego rodzinną planetę. Spotęgowało to jego nienawiść do rodu Atrydów, co staje się elementem jego wewnętrznych zmagań jako Sardaukara.

Druga opowieść również skupia się wokół znanej z Diuny bitwy, ale ukazana jest oczami atrydzkich żołnierzy, którzy ukryli się przed siepaczami Imperatora w jaskiniach Arrakis. W oczekiwaniu na śmierć i aby podnieść pozostałych na duchu, sierżant Hoh Vitt, próbuje mocą opowieści ratować swoich towarzyszy, odsyłając ich umysły na ojczystą planetę pokrytą oceanami.

Opowieści z Arrakin nie tylko nawiązują do powieści Diuna i ukazanej w niej ważnej bitwie, która stała się początkiem mistycznej drogi Paula Atrydy, ale ukazują szczegóły brutalnej walki i motywacji poszczególnych żołnierzy. Choć twórcy skupiają się na konkretnym wydarzeniu, to serwują czytelnikom wiele wątków, które finalnie spotykają się na przedpolach Arrakin, tworząc w ten sposób wręcz epicką historię ze znanym nam już finałem.

Warstwa graficzna prezentuje się na przyzwoitym poziomie. Obrazy są raczej niedokładne i pozbawione szczegółów, szczególnie na drugim planie. Nie wyróżniają się niczym przełomowym i nie zaskakują, ot przyzwoita robota, która idealnie wpisuje się w historię w danej chwili przedstawianą. Kolory są zróżnicowane. Od mrocznych i ciemnych po wyraziste i jaskrawe. W zależności gdzie rozgrywa się akcja poszczególnych scen. Obie opowieści mimo podobnego klimatu różnią się kreską, za która odpowiedzialni są Adam Gorham i Jakub Rebelka.

Diuna. Opowieści z Arrakin może nie jest komiksem z najwyższej półki i nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale to przyzwoita opowieść przeznaczona dla fanów twórczości Franka Herberta i jego fantastycznego uniwersum. Można na chwilę przenieść się do tego świata i spędzić w nim przyjemnie czas.

Diuna. Opowieści z Arrakin
Twórcy: Brian Herbert, Kevin J. Anderson, Adam Gorham, Jakub Rebelka, Patricio Delpeche
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 21 września 2022

 

 

Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics
 

 

https://nonstopcomics.com

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.