Bradl. Tom 4 – recenzja

Kazimierz Leski ps. Bradl to polski inżynier i wynalazca, a także szpieg i żołnierz AK oraz powstaniec warszawski. Jako pilot został zestrzelony na początku wojny przez Armię Czerwoną, a wzięty do niewoli szybko z niej uciekł. Gdy znalazł się w Warszawie, włączył się do polskiej konspiracyjnej organizacji wywiadowczej Muszkieterzy, w której pełnił funkcję szefa komórki kontrwywiadu tej organizacji. To właśnie na jego działalności szpiegowskiej opiera się komiks Marka Oleksickiego i Tobiasza Piątkowskiego zatytułowany Bradl. Obecnie na rynek wydawniczy trafił już kolejny, czwarty tom jego przygód.

W czwarty tomie Bradl ma pomóc wykonać bardzo ważne zadanie. Okazuje się jednak, że aby działać, organizacja musi mieć niezależne finanse. Leski wraz Dembińskim muszą odkopać pewne tajemnice z przeszłości. Dosłownie – odkopać za pomocą łopaty i wydobyć z zakopanych zwłok. W międzyczasie za sprawą retrospekcji poznajemy przeszłość Inżyniera i jego udział w bitwie pod Kockiem.

Pojawia się tu również Maria Grocholska, z którą Bradl miał już okazję się spotkać w poprzednich tomach. Dostaje ona zadanie od Witkowskiego. Nie jest to jednak jedyna kobieta, która odgrywa w tej historii ważną rolę. Na kartach tego tomu znajdziemy bowiem najbardziej znaną polsko-brytyjską agentkę – Krystynę Skarbek. Nie zdradzając więcej tajemnic powiem tylko, że odrobinę namiesza swoim pojawieniem się. Pojawia się tu również wątek budowy polskiego karabinu przeciwpancernego, który ostatecznie nie wszedł do seryjnej produkcji.

Dynamiczna akcja czwartego tomu to cecha charakterystyczna również całej serii. Twórcy prezentują tu tylko najważniejsze aspekty historii. Nie ma tu miejsca na zapychacze, które mogłyby wydłużyć tę historię. W zamian dostajemy pędzącą akcję obfitującą w czystą przygodę. Całość okraszona jest dodatkowo ciekawymi i nierzadko ciętymi dialogami oraz sporą dawką brutalności.

Mocną stroną jest również szata graficzna. Obrazy wykonane przez Oleksickiego przyciągają uwagę i trudno jest przejść wobec nich obojętnie. Gangsterski styl noir świetnie się w tej historii sprawdza. Dla działalności konspiracyjnej to stylistyka niemal idealna. Komiksowy mroczny klimat potęgują zaś ciemne kolory z dominacją szarości.

Bradl to komiks, który sprawdza się zarówno jako rozrywka i edukacja zarazem. Ten drugi aspekt nakreślony jest przez Clare Mulley – brytyjską autorkę książek historycznych, która napisała wprowadzenie do tomu czwartego. Poza tym to komiks dynamiczny, mroczny, brutalny, wciągający i w pełni oddający czasy niemieckiej okupacji. Czyta się go jednym tchem, płynnie przechodząc od tekstu do obrazów, pozwalających przenieść się do tamtych dramatycznych czasów współczesnemu odbiorcy.

Bradl. Tom 4
Twórcy: Marek Oleksicki, Tobiasz Piątkowski
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks, wojenny, szpiegowski
Data wydania: 2 października 2019

 

Książka dostępna do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.